Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 12:09 Bu haber 3537 kez okundu
 
Ve Mersin'in Kurtuluşu...
Şirin ilimiz Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü yine güzel ve büyük bir coşku ile kutlandı.
GÜNDEM Haberi
Ve Mersin'in Kurtuluşu...

Yakup Boncuk Köşe. 6 Ocak 2020.

..

ŞAİRLER..

ŞİİRLER..

VE MERSİN’İN KURTULUŞU..

Şirin ilimiz Mersin’in düşman işgalinden  kurtuluşunun 98. Yıldönümü  yine güzel ve büyük bir coşku ile kutlandı.

Bir Tarsuslu olarak  geçen hafta Tarsus’un kurtuluş törenleri ile gurur duyduğumuz gibi, bu kez 3 Ocak tarihinde ise Mersin’in kurtuluş törenlerine bir yenisini eklemekle gurur duyduk.

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü  münasebetiyle Toroslar Belediyesi ve MEYAD tarafından  açılan “3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu” konulu şiir yarışması da sonuçlanarak ödülleri verildi.

Bu yarışmada geçen yıl olduğu gibi bu yılda 66 şairin katılımı ile rekor bir katılım olmuş ve birbirinden değerli şairler yurdun dört bir yanından şiirlerini, eserlerini göndererek bu güzel günün yıldönümüne katkıda bulunmuşlardır.

Tarsus’tan da 5-6 şair arkadaşımız bu yarışmaya katılım göstermiştir. Tarafsız yapılan değerlendirme ile birinciliği yine Tarsuslu bir şairin kazanması ile bizleri gururlandırmıştır.

xx

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ: HALİL AKSOY

Yarışmanın birincisi olan,  değerli emekli eğitimcilerden Halil Aksoy’un güzel ve anlamlı şiiri herkesin alkışını alırken bizde kendisini kutluyoruz. Aslında yarışmalara pek katılmayan Halil Aksoy, bu kez arkadaşlarının, çevresinin ve dostlarının iknası ile 3 Ocak şiir yarışmasına katılmıştır. Amacı derece almak veya popüler olmak değil, sadece Tarsus şiir dünyasına verdiği katkılara ek olarak Mersin Şiir dünyasına da eser kazandırmak olan Halil Aksoy, Şiirleri değerlendirme jürisi tarafından tarafsız bir değerlendirme ile birincilik almıştır.  O güzel şiiri ile ödüle layık görülmüştür. Onun Üç Ocak şiiri de gerçekten edebiyat dünyamıza altın harflerle kaydedilecek bir eser olmuş, kendisi bu şiiri ile ödülü hak etmiştir. Bizde bu nedenle kendisini kutluyor, alkışlıyoruz.

YILMAZ VE AYDIN’A TEŞEKKÜR

Bu güzel ve anlamlı yarışmaya  destek veren öncü olan Mersin Toroslar Belediyesinin ev sahibi olarak  2 Ocak 2020 tarihinde düzenlediği  Ödül gecesinde  Halil Aksoy hoca ödülünü Atsız Afşın Yılmaz  başkanın elinden almıştır. Yine etkinliği  Toroslar Belediyesi ile birlikte organize eden değerli şair yazar ve gazeteci ağabeyimiz  Rüştü Aydın bey de kendisini tebrik ve takdir ederek kutlamıştır.

Sanata büyük destek veren  Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a, MEYAD (Mersin Yazarlar Derneği) Başkanı Rüştü Aydın’a ve eşi Fatma Aydın’a değerli jüri üyelerine en kalbi şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunarken yarışmaya katılan tüm değerli şair kardeşlerimi de kutluyorum.

xx

Yarışmaya katılarak geçen yıl Tarsus’a birincilik kazandıran Tarsus’lu emekli öğretmenlerden İmam Özel ağabeyimiz gibi, bu yıl yine birinciliği “Mersin’in Kurtuluş Destanı” adlı şiiriyle Tarsus’a getiren Halil Aksoy hocamızı canı gönülden tebrik ediyorum. Kendilerine yazın hayatında başarılarının devamını dilerken, biz genç şairlere de örnek olarak teşvik ettiklerini için hürmetlerimi sunuyorum.

İyi ki aramızda böyle değerli edebiyat dostları ve sanatçılar var. Onlarla bir Tarsuslu olarak onur ve gurur duyuyorum.

Benim için 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da Şiirleriyle bizlere altın  madalya kazandıran şair dostlarımın ödülü ve yaşattıkları gurur en güzel hediye olmuştur.

Yakupboncuk@gmail.com, Tel.0533 3248800

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ve, Mersin'in, Kurtuluşu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı