Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 15:55 Bu haber 10687 kez okundu
 
Üreten kadın, güçlü Akdeniz!
Birbirinden güzel el emeği göz nuru eserlerin beğeniye sunulduğu sergi 3 gün sürecek
EKONOMİ Haberi
Üreten kadın, güçlü Akdeniz!

Birbirinden güzel el emeği göz nuru eserlerin beğeniye sunulduğu sergi 3 gün sürecek

Üreten kadın, güçlü Akdeniz!

* Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı mahalle evlerinde mesleki kurs ve eğitim alan kadınlar, hayranlık uyandıran eserlere imza atmaya devam ediyor.

Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Halk Eğitim Merkezi, Karacaoğlan Halk Eğitim Merkezi ve Akdeniz Kent Konseyi işbirliğinde, ‘Üreten Kadın, Güçlü Akdeniz” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, belediyeye bağlı mahalle evlerinde verilen meslek kurslarını tamamlayan yaklaşık bin (1000) kadının ortaya çıkardığı birbirinden güzel el emeği göz nuru el sanatları beğeniye sunuldu. Çamlıbel Marinavista AVM’de açılan ve yoğun ilgi gören sergiye, Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, siyasi parti, sivil toplum örgütü ve HEM temsilcileri, muhtarlar, kursiyer kadınlar, eğitmenler ve davetliler katıldı.

Kadınların içinde dehalar var!

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, serginin açılışında yaptığı konuşmada, belediyeye bağlı mahalle evlerinde kurs ve eğitim gören kadınların güzel, farklı ve etkileyici ürünler ürettiklerinin altını çizdi. Kadınları önemsediklerini ve hayatın içine katan hizmet ve projelere ağırlık verdiklerini vurgulayan Başkan Gültak; kooperatifçiliğin önemine değindi. Başkan Gültak; “Kadınların en büyük sıkıntısı, ürünlerini pazarlayamamak ve muhatap bulamamaktı. Belediye olarak biz muhatap olduk. Talimat verdim; ‘kadınlarımızın yaptığı eserler Mersin’in önemli noktalarında sergilenecek ve satış da olacak” dedi.

Kadınların ürettiği eserlerin hayret ve hayranlık uyandırdığına da dikkat çeken Başkan Gültak, “İçimizde çok ciddi dehalar var aslında. Tüm bu yeteneklerin ortaya çıkması, kamuoyuna ve ülkemize tanıtılması gerekiyor. Bu eserlerin sergilenmesi, katma değere dönüşüp, o paraların evlere girmesi gerekiyor. Mahalle evlerimizde kurs alan kadınlara müjdeyi verdim. İŞKUR üzerinden günlük ücret alacaklar. Ekim ayında başlıyoruz, ay sonunda toplam 600 lira kadar bir ücret kazanacaklar. Üreten kadın, evine katma değer katan kadın, her zaman için ailede ön planda olur. Çünkü sağlıklı kadın; sağlıklı aile, sağlıklı toplum, sağlıklı millet ve devlet demektir” ifadelerini kullandı.

Yılmaz; “Öğrenmenin yaşı yok”

Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz da sergide yaptığı konuşmasında, “Kadının her kulvarda desteklenmesi olmazsa olmazımızdır. Halk Eğitim Merkezleri, hem kadınların sosyalleşmesi noktasında hem de Türkiye’nin daha müreffeh yarınlara kavuşması noktasında çok önemli bir boşluğu doldurmuş, öğrenmenin yaşının olmadığını bizlere göstermiştir” dedi. Yılmaz, ürünlerin pazarlanması ve satışı noktasında da kadınların önünün açılması gerektiğini dile getirerek, “Bir şeyi hayal etmenin, tasarlamanın, tasarladığını da gerçekleştirmenin, kadınları hayata ne kadar çok bağladığını gördüm. Evden bir nebze dışarıya adım atabilmenin, bir kadın psikolojisiyle öneminin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Yani sevgili kadınlar, aslında sizinle aynı dili konuşuyorum” şeklinde konuştu.

Pamuk; “Gücümüzü birleştirirsek Akdeniz dönüşür”

Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk ise, kadınların hazırladığı serginin önemine dikkat çekerek, “Akdeniz’de bu birliğe ihtiyaç var. Belediyemizin ve kamu kurumlarının imkanları var. Kent konseyi gibi sivil toplum örgütlerini yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına ihtiyaç var. İşte bu güç bir araya gelirse, önümüzdeki süreçte Akdeniz’i dönüştüren projeler ortaya çıkabilir. Bu projenin odağında kadınların olması ayrıca önemli. Çünkü biz biliyoruz ki sosyal ve kültürel kalkınmanın en önemli aktörü kadınlardır” dedi.

Erim; “Kadın istihdamı ve kooperatifçilik artmalı”

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim de konuşmasında; kadın istihdamının arttırılmasının önemine dikkat çekti, “Bu meseleye kalıcı bir şekilde çözüm üretmek zorundayız. Kadın girişimcilerimize devlet desteği sağlanmaktadır. Tabi bu desteklerin arttırılmasını sağlamak, mesleki kurslar sonrası, kamu ve tüzel kurumlarda istihdamın sağlanması, kadın kooperatifçiliğinin yaygınlaşması gibi çözümlerle üretip hayata geçirmek zorundayız” dedi.

Protokol üyelerine el emeği hediyeler ve plaket takdimin ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek, kadınların el emeği, göz nuru eserlerinden oluşan sergi gezildi. Üç gün sürecek sergiyi gezenler, beğendikleri ürünleri satın da alabilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üreten, kadın,, güçlü, Akdeniz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı