Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 16:05 Bu haber 6254 kez okundu
 
Ülkücü Şehit Dr. Ali Nadir Hayta Mezarı Başında Anıldı
Milliyetçi Hareket Partisi'nin, Mersin'deki kurucu il başkanı olan Ülkücü Şehit doktor olan Dr. Ali Nadir Hayta 14 Mart Tıp Bayramında mezarı başında anıldı.
YAŞAM Haberi
Ülkücü Şehit  Dr. Ali Nadir Hayta Mezarı Başında Anıldı

Ülkücü Şehit  Dr. Ali Nadir Hayta Mezarı Başında Anıldı

Milliyetçi Hareket Partisi'nin, Mersin'deki kurucu il başkanı olan Ülkücü Şehit  doktor olan Dr. Ali Nadir Hayta 14 Mart Tıp Bayramında mezarı başında anıldı. 1980 yılının 14 Mart Tıp Bayramında komünist militanlarca muayene edilme bahanesiyle işyerine gelerek öldürülen Ülkücü Şehit Dr. Nadin Hayta için Mersin MHP İl Başkanlığı ve Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanlığının birlikte düzenlediği anma törenine; Mersin MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, MHP Akdeniz İlçe Başkanı Mehmet Göverçile, MHP Mezitli İlçe başkanı Selahaddin Kurtoğlu, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel, Türk Ocağı Mersin Şube Başkanı Ünal Kılıç, partililer ve ülkücü gençler katıldı.

GÖLGELİ, MHP DUALI BİR PARTİDİR

MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP’nin dualı bir parti olduğunu söyleyerek, “bu partide şehitlerin duaları var, asla yıkılmaz” dedi.

Gölgeli, “Milliyetçi hareket partisi ve Ülkü Ocaklarının dualarında şehitlerin kanları var, şehitlerin duaları var. Genel Başkanımızın söylediği gibi Ülkücü Hareket asla ve asla yıkılmaz, yıkılmama sebebini de şuna bağlıyoruz. Dualı bir parti. Şehitlerimizin duaları var bu partide, teşkilatların üzerinde.  Dr.Ali Nadir Hayta’da Yörük çocuğu, bu memleketin çocuğu. Yunusoğlu köyünde doğmuş, 6 aylık yeni  annesini kaybetmiş , anne sütü alamamış ve zor şartlarda eğitimini tamamlayarak doktor olmuş.Ülkücü Harekete büyük hizmetleri geçmiş bir kişi.Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş, Mersin’e geldiğinde evinde kaldığı ve o dönemlerde bir çok kere telefon açıp “Ali bey artık Ankara’ya gelin orası sizin için tehlikeli” dediği bir kişi.

Ülkü Ocaklarında görev yaptığım dönemlerde büyüklerimizi her ziyaretimizde mutlaka Dr. Ali Nadir Hayta’nın ismi orada geçmektedir. Bu davayı kanları ile bize emanet ettiler. Biz Ülkücü camia olarak MHP ‘nin her kademesi Ülkü Ocakları, Teşkilatları, Belediye Başkanları ve Milletvekilleriyle bu davanın daha yükseklere ulaşabilmesi için canımızla kanımızla mücadele edeceğimize inanıyorum. Ülkü Ocaklarına çok teşekkür ediyorum böyle anlamlı bir programı yaptığı için. Şehitlerin mekânında huzurundayız,  inşallah bizlerde onların şefaatiyle şefaatlenir onların olduğu büyük makama bizleri de ulaştırır yüce Allah” dedi.

ŞİMŞEK, TIP BAYRAMINDA BU ÜLKE İÇİN  ŞEHİT VEREN BAŞKA BR CAMİA YOKTUR

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Ülkücü Hareketin şanlı şerefli bir geçmişi olan ve bedel ödeyen bir hareket olduğunu belirterek, “14 Mart Tıp Bayramında bu ülke için şehit veren başka bir camia yoktur” dedi.

Şimşek; “14 Mart Tıp Bayramında komünistler tarafından şehit edilen Sayın Ali Nadir Hayta’yı rahmetle ve minnetle anıyorum. Akdeniz bölgesinde Mersin’de ve Çukurova’da Ülkücü Milliyetçi hareketin burada palazlanmasında büyük emeği olan Ali Nadir Hayta gibi yine bir hekim olan ve ilçe başkanlığı yaptığı sırada kendi yazıhanesinde yine komünist militanlar tarafından şehit edilen Ahmet Yaşar Erbek ve bütün ülkücü şehitlerimizi de anıyorum. Bu anlamda Ülkücü Hareket şanlı şerefli bir geçmişi olan ve bedel ödeyen bir hareket. 14 Mart Tıp bayramında bu ülke için şehit veren başka bir camia yoktur. Bizim bayramımızda şehitleri anıyoruz. Böyle şanlı, şerefli bir hareket. Oyumuz yüzde 5 olur, 10 olur, 20 olur ama oyumuzun çok üzerinde şanlı şerefli bir tarihimiz var ve Allah’ın izniyle de bu gençler var oldukça, Türk Milleti var oldukça bu şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine hareketimiz baki kalacaktır. Tüm dava arkadaşlarıma ve programı düzenleyen Ülkü Ocakları  İl Başkanıma teşekkür ediyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun” dedi.

YILMAZ, ÇOCUKLUĞUMUZ ONUN İSMİNİ ZİKRETMEKLE GEÇTİ

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Dr. Ali Nadir Hayta’nın çok kıymetli bir insan olduğunu vurgulayarak, Hayta’nınn Mersin’de ülkücü hareketin köşe taşlarını koyan insanlardan biri olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz; “Ali Nadir Hayta bizim için ailemizde önemli yeri olan biri. Babamın yakın arkadaşı. Çocukluğumuz onun ismini zikretmekle geçti. Birincisi Mersin’de ülkücü hareketi kuran 1960 kuşağının yani babalarımızın abileri. Bizim dünyamıza yansıması özellikle bunlar.

Dr.Ali Nadir Hayta’nın şöyle bir ayrıcalığı var. Biz doğduğumuz zaman 1975 doğumluyum ben, babama demiş ki askere gidene kadar bu çocuklara ben bakacağım. Ve ölene kadar da 1980 ‘e kadar doktorluğumuzu yapmış. Sağlık dosyamızda evrakı var hala durur.

Genel olarak da Mersinde Ülkücü Hareketin temellerini atan, köşe taşlarını koyan birkaç kişiden biri. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Çok da iyi bir insanmış, dava adamlığı dışında özel hayatında da son derece kibar. Onlardan aldığımız emanete de,layık olmayı nasip eylesin bize Allah’ım. Bu programı düzenleyen kıymetli başkanıma da çok teşekkür ederim” dedi.

ÜNEL, DR. ALİ NADİR HAYTA’YI RAHMETLE ANIYORUM

Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağrı Ünel ise, 14 Mart Tıp Bayramının İstanbul’da doktorların ve sağlık çalışanlarının başlattığı bir direniş hareketi olduğunu söyleyerek, görevi başında şehit edilen Dr. Ali Nadir Hayta’yı rahmetle andığını söyledi.

Ünel, “14 Mart 1919 da aslında İstanbul işgal altındayken bir araya gelerek, II.Mahmut döneminde  ortaya atılan ama ilk defa 1919 da başkaldırı bir direniş hareketi olarak İstanbul’da, doktorların ve sağlık çalışanlarının başlattığı bir harekettir. Bugün Ali Nadir Hayta’yı anmak için burada toplandık. Buraya gelen herkese teşekkür ediyoruz. Rabbim yaptığınız duaları kabul etsin. Ali Nadir Hayta’nın şahsında tüm şehitlerimize de rahmet diliyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkücü, Şehit, , Dr., Ali, Nadir, Hayta, Mezarı, Başında, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı