Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 12:33 Bu haber 7856 kez okundu
 
Türkiye bakliyat ihracatının 80’i Ahbib’den
Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), Şubat ayında da bakliyat ihracatında liderliği elinden bırakmadı ve Türkiye geneli toplam bakliyat ihracatının 80’i AHBİB tarafından gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Türkiye bakliyat ihracatının 80’i Ahbib’den

TÜRKİYE BAKLİYAT İHRACATININ 80’İ AHBİB’DEN

 

 

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), Şubat ayında da bakliyat ihracatında liderliği elinden bırakmadı ve Türkiye geneli toplam bakliyat ihracatının 80’i AHBİB tarafından gerçekleştirildi.

 

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli Şubat ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 6 artış göstererek 566,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2019 yılı Şubat ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektör bu dönemde Türkiye toplam ihracatından 4 oranında pay aldı.

 

- Ülke Geneli Sektör İhracatındaki Payımız 15

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2019 yılının Şubat ayında 83,6 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın  15 olduğunu kaydetti.

 

- En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri

 

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB)’nin 2019 yılı Şubat ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 83,5 milyon  dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 22,2 milyon dolarlık değeri ve 27’lik payı ile ilk sırada yer aldığını belirtti. Arslan, sektörde 10 milyon dolarlık ihracatıyla “tatlı bisküvi ve gofretler” toplam ihracatın 12’sini oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün olduğunu da kaydetti.

 

Türkiye geneli hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının 2019 yılı Ocak-Şubat döneminde bir önceki yıla göre 4 oranında artış göstererek 1,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Arslan, “Alt ürün grupları bazında incelendiğinde ise 26’lık payı ve 300 milyon dolarlık değeri ile pastacılık ürünleri ilk sırada yer aldı. Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün ise 10’unu oluşturan “tatlı bisküvi ve gofretler” oldu. Ürün grupları bazında pastacılık ürünlerinin ardından 241,7 milyon dolar ihracat değeri ve 21’lik payıyla değirmencilik ürünleri geldi. Ocak-Şubat döneminde en çok ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla Irak, Suriye, Yemen, Birleşik Devletler ve Suudi Arabistan oldu” şeklinde bilgi verdi.

 

 

 

- Irak Yine İlk Sırada

 

İhracat rakamları ülkelere göre incelendiğinde ise, Şubat ayında Irak  18’lik payı ve 14,8 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından 7,2 milyon dolarlık ihracat değeri ve 9 oranındaki payı ile Suriye takip etti.

 

2019 yılı ülkelere göre Şubat ayına ait Türkiye geneli ihracat rakamlarını da değerlendiren Arslan “Irak, en fazla sektör ihracatı gerçekleştirilen ülke konumunda. Irak’a Şubat ayında 19’luk pay ile 106,7 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Irak’ı Yemen ve Suriye  7 ve 6’lık pay ile takip etti” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, bakliyat, ihracatının, 80’i, Ahbib’den,
Yorumlar
Haber Yazılımı