Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 08:02 Bu haber 6705 kez okundu
 
Türk Ocağı Sohbetlerine Davet
Mersin Türk Ocağı Herkesi “Ocakbaşı Sohbetleri”ne Katılmaya Davet Ediyor
KÜLTÜR Haberi
Türk Ocağı Sohbetlerine Davet

Mersin Türk Ocağı Herkesi “Ocakbaşı Sohbetleri”ne Katılmaya Davet Ediyor

 

Türk Ocakları Mersin Şubesi bir süredir ara verdiği faaliyetlerine Mart ayından itibaren tekrar başladı. Yenişehir’deki adresinde bir grup münevver tarafından faaliyete geçirilen Mersin Türk Ocağı, açılışından itibaren de adına yakışır şekilde etkinliklere ev sahipliği yaptı. “Ocakbaşı Sohbetleri” adıyla düzenlenen toplantılarda, yazarlar, şairler, bilim insanları ve mütefekkirler konuk edildi. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen sohbetlerde tarih, edebiyat ve sanata dair ilginç konular ele alındı. Yaz aylarında ara verilen etkinlik şimdi yeniden başlandı. Yeni dönemdeki sohbetlerde yüzüncü yılında Milli Mücadele konusuna ağırlık verilecek.

Başkanlığını Doktor Ünal Kılıç’ın yaptığı Mersin Türk Ocağı, yeni sezonda da herkesi bu keyifli sohbetlere davet ediyor. “Ocakbaşı Sohbetleri”nin duyurusu facebookta Mersin Türk Ocağı adresinden yapılıyor.

Türk Ocakları, ülkenin gidişatından rahatsızlık duyan 190 tıbbiyeli gencin aydınlara yaptığı çağrıyla 1912 yılında İstanbul’da kuruldu. Türk Ocaklılar, hem Birinci Dünya Savaşı'nda hem de Millî Mücadele'de devleti ve milleti ile hareket edip yol göstermiş, cumhuriyetimizin kuruluşunun da fikri öncülüğünü yapmıştır. Güzel şehrimiz Mersin'de ise Türk Ocağı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 17 Mart 1923 tarihinde yaptığı ziyaretteki talebi üzerine ve kişisel maddi desteği ile kurulmuştur. Bir asıra yaklaşan tarihiyle Mersin Türk Ocağı, kuruluşundan bu yana Gazi’nin talimatını yerine getirmek için çaba göstermektedir. Ocağın milli kültürümüzün yaşatıldığı bir merkez olması yönünde faaliyetlerde bulunan gönül erleri, aynı zamanda “Mersin’e sahip çıkmayı” da sürdürmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Ocağı, Sohbetlerine, Davet,
Yorumlar
Haber Yazılımı