Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 11:11 Bu haber 8236 kez okundu
 
T.Kamu-Senli Memurlar: Bütçe onların, meydanlar bizlerin.”
Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği memur zamlarına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Başkan Metin Ercan ve sendika üyesi memurlar hükümetin
EKONOMİ Haberi
T.Kamu-Senli Memurlar: Bütçe onların, meydanlar bizlerin.”

T.Kamu-Senli Memurlar: Bütçe onların, meydanlar bizlerin.”

 

Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği memur zamlarına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Başkan Metin Ercan ve sendika üyesi memurlar hükümetin verdiği son zammı da kabul etmeyerek hayal kırıklığına uğradıklarını söylediler. Türk İmar- Sen Genel Başkan Yardımcısı  Ali Rıza Gül,basın açıklamasında bir ailenin ortalama harcamalarını açıkladı ve hükümetin enflasyonun altında zam açıklaması yaptığını belirtti.  Gül, “ Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur 2 milyon emekli aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren,nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon 20,3 oldu,4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl içinde gelen zam 100 lira. Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira.

Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam 18,6.elektriğe 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor.

Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için 8,2; 2021’in tamamı için 6,1… Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon,yaz ayları olmasına rağmen 16,65.çarşının,pazarın durumunu görüyoruz;sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken,biz son olarak teklif edilen 4; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortama maaşa 160 en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor arkadaşlar?

Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.

Bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; 4’ler filan bize uymaz! Biz,bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor,resmi verilerle destekliyoruz.kamu işveren tarafından da 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz. Hedefiniz nedir, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin 9,8 olduğu yerde memura 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir? Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin” dedik. Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar. Biz “enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik. Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler.

Biz refah istedik; onlar, sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, “esarete devam dedi”

Buradan bir kere daha ilan ediyorum: toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor! Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettim.

Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor.

Sözleşmenin başından beri bütün meselelerin masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz.

Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler,ek gösterge,bayram ikramiyesi gibi konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyorum.gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığım konuları 1 ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım.

Bizim üretimden gelen gücümüz var.

Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var.

Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz.

Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz.

“Eylem kültürümüz var” diyenleri de bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz.

420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz.

Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz,hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var.

Bütçe onların, meydanlar bizlerin.”Dedi.

Memur maşlarına yapılan zam miktarları kabul görmedi ve konu Hakem Heyeti’ne  gitti… Şimdi gözler hakem heyetinde

Kaynak: Editör:
Etiketler: T.Kamu-Senli, Memurlar:, Bütçe, onların,, meydanlar, bizlerin.”,
Yorumlar
Haber Yazılımı