Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 14:54 Bu haber 3074 kez okundu
 
Teknolojide çığır açan belediye
Türkiye’nin pek çok noktasında kullanılan asfalt kaplama yol modeli, iklim şartlarındaki dayanıksızlığı nedeniyle, yerini beton kaplama yol modeline bıraktı.
- Haberi
Teknolojide çığır açan belediye

Erdemli Belediyesi, yollara uygulanan sıcak asfalt ve parke çalışmalarının yerine çağın gereklerine ayak uydurarak, minimum beden gücü ve maliyet gerektiren ancak maksimum verim sağlayan beton kaplama yol modeline geçti. Dünya’nın teknoloji hareketlerini yakından takip ederek ilçeye hizmet üreten Belediye, yol yapım çalışmalarında yeni bir model uygulamaya başladı. Ülkemizde de son dönemlerde rağbet gören beton yol çalışmaları, ilçenin bazı noktalarında yapılan uygulamalardan sonra Fevzi Çakmak Sokakta kullanılmak üzere hazırlıklarına başlandı.

Türkiye’nin pek çok noktasında kullanılan asfalt kaplama yol modeli, iklim şartlarındaki dayanıksızlığı nedeniyle, yerini beton kaplama yol modeline bıraktı. Geçtiğimiz süreçte ilçenin farklı noktalarında ve iklim koşullarının değişiklik gösterdiği bölgelerde uygulanan beton kaplama yol modeli, başarıya ulaşılması sonucu kullanılmaya başlandı. Bu kapsamda kış şartlarında ve altyapı kazılarında zarar gören Fevzi Çakmak Sokak yolları yenileniyor.

Yıllardır yaygın olarak kullanılan ve çevresel faktörler karşısında yaşamı olumsuz yönde etkileyen asfalt kaplama yol modelinin, insanların sosyal yaşam alanını kısıtladığı dikkat çekerken, bu sorunun giderilmesi noktasında çalışma başlatan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, vatandaştan takdir topladı. Belediye olarak çağın getirdikleri karşısında teknolojiyi takip ettiklerini vurgulayan Başkan Mükerrem Tollu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Asfalt kaplama modeli, ülkemizin birçok kurumunda yıllardır kullanılan bir uygulamadır. Son dönemlerde Dünya’nın içerisinde bulunduğu ekonomik buhran sonucu piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve kullanılan ürünün iklim şartlarında kısa sürede deforme olması, bizleri farklı arayışlar içerisine itti. Bu kapsamda ilçemizin birçok noktasında denemesini yaptığımız beton yol kaplama modeli,  olumlu sonuçlar vermiştir. Bizlerde hem kalıcılığı sağlamak hem de maliyeti düşürmek adına bu modeli kullanmaya karar verdik.  Önümüzdeki süreçte bu ürünün kullanımını yaygınlaştırarak, Dünya standartlarında bir kent inşa etmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teknolojide, çığır, açan, belediye,
Yorumlar
Haber Yazılımı