Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 16:22 Bu haber 6421 kez okundu
 
Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Tarsus’ta dağınık vaziyette hizmet veren meslek odalarının tek çatı altında toplanması amacıyla verdiği mücadele amacına ulaştı.
EKONOMİ Haberi
Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında

Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları  Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Tarsus’ta dağınık vaziyette hizmet veren meslek odalarının tek çatı altında toplanması amacıyla verdiği mücadele amacına ulaştı. Başkan Dinçer’in yoğun gayreti sonucu Cengiz Topel Caddesi üzerindeki eski maliye binası Tarsus Belediyesince restoresi ve iç teşrifat donanması yapılarak ESOB Hizmet binası adı altında ilçede kurulu 18 meslek odasının yeni yuva adresi oldu. İlçede kurulu meslek odalarını tek çatı altında birleştiren ESOB  hizmet binasının açılışı görkemli törenle gerçekleştirildi.

Cengiz Topel Caddesi üzerindeki ESOB Hizmet binasının açılış  törenine Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, MHP Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, Olcay Kılavuz, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer,  Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir adaylı Hamit Tuna, Tarsus Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan adayı Şevket Can, ilçede kurulu  meslek odası başkan ve yöneticileri ile siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başlayan törende ilk söz alan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Tarsus’ta ilkleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tarsus’da esnaf belediye işbirliği ile ülkemize örnek olan 157 işyeri kapasiteli  Kemalpaşa Sanayi sitesini hizmete açtık. İnşallah Sayın Başkanımız Şevket Can’la daha büyük işlere imza atacağız. Bugün ise restorasyonu ve iç teşrifat donanması yapılan eski maliye binamız, ESOB Hizmet binasına dönüştürüldü. Yeni hizmet binamız ilçede kurulu 18 meslek odamıza hizmet verecek şekilde dizayn edildi ve donatıldı. İnanın ben bile Tarsus’a geldiğimde odalarımızı iki gün içerisinde ziyaret edebiliyordum. Bugün bizlerin gayreti Belediye Başkanımızın hassasiyeti ve duyarlılığı ile ilçede kurulu tüm odalarımız tek çatı altında birleştirildi. Sayın Başkanımıza esnafımıza gösterdiği yakın ilgi ve duyarlığından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi. Dinçer konuşmasının devamında Tarsus’un belediye başkanın yanı sıra kaymakam açısında da çok şanslı olduğunu ifade ederek, “ Sayın Kaymakamımızı ilçemize ilk atandığında kendisini ziyaret ettik. Kendisi bize o dönem, (Ben sosyal yardımlaşma vakfı kanalıyla gıda kuponu uygulamasını hayata geçirmek istiyorum) dedi. Ve süreç içerisinde bunu hayata geçirdi. Şimdi ilçemizde ihtiyacı olan vatandaşlarımıza para yerine  ilçemizdeki bakkal ve marketlerde geçerli olan gıda kuponu veriliyor. Böylece yardım direk amacına ulaşıyor. Kendisine bu uygulamalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Toroslar Belediye Başkanı ve Cumhur ittifakı Büyükşehir Başkan adayı Hamit Tuna ise  böyle güzel bir hizmeti düşünüp, hayata geçirmesinden dolayı Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ı kutladı.  Başkan Tuna, ‘’Bütün odaları bir araya getiren birleştirici olan ayrıcı olmayan Şevket Başkanıma bu güzel projesinden dolayı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. İnşallah yeni dönemde güçlü Mersin’i Güçlü Tarsus’u Şevket Başkanımızla ve esnaf kardeşlerimizle birlikte oluşturacağız” ifadelerini kullandı.
 
Tarsus Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can, esnafların her zaman yanında yer aldıklarının altını çizdi. Başkan Can, “Her zaman esnaflarımızın yanında yer aldık. Kemalpaşa sanayi sitesinde esnaflarımıza arsa sattık. 1 tl kar etmedik. Esnaflarımız bizden aldıkları arsalarla bire üç karlı çıktılar. Ama biz esnaflarımızın Kemalpaşa sanayi sitemize 157 dükkan yapılması bizler için yeterliydi. Burada Talat başkanımızın ve diğer oda başkanlarımızın büyük katkıları oldu. Hepsine şükranlarımı sunuyorum. Bunun haricinde Tarihi Ticaret Merkezi projemizde esnaflarımız için güzel bir projeydi. Hiçbir esnafımızdan bir lira para almadık. Etap etap Ulu Camiye kadar devam edecek. Milli Emlak Müdürlüğümüzle trampa ve takas işlemlerini gerçekleştirerek Eski Maliye Binamızı bizler aldık. Ve şehrimizde 18 odamız vardı. Eski Maliye binamızı oda başkanlarımızla görüşerek restorasyonuna karar verdik. Restorasyonunu tamamladık ve sonunda iç teşrifatını da alarak bugün açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu odalar birliği binamız çarşı esnafımıza da ekonomik olarak değer katacaktır. Odalarımızın bir arada olması vatandaşlarımıza da, odalarımızın üyelerine de bir kolaylık sağlayacaktır. Bizlerin en güzel özelliği ayrım yapmadan ve iletişim halinde olarak hizmet etmemizdir. Şehrimize bu şekilde de hizmet etmeye devam edeceğiz. Binamız güzel oldu. İçerisinde de 150 kişilik konferans salonumuz var. Şehrimize ve Esnaflarımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
 
İlçede kurulu 18 meslek odası için  bir lira para almadan yapmış olduğu bina için Belediye Başkanı Şevket Can’a teşekkür eden Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise “18 tane odamıza biraz sonra başkanımız odaların anahtarını teslim edecek ve esnafımızın içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde hem daha rahat hem daha ulaşılabilir mekanlarda toplanmalarını, işlerini güçlerini yürütmelerini sağlayacak. Ben diğer siyasi parti adaylarının da bu hizmetleri seçimden önce gezip görmesini tavsiye ediyorum. Tarsus’un nasıl hizmetlerle tanıştığını görsünler. Tarsus birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, huzurun kenti, huzurumuzu bozmak isteyenlere, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi bozmak isteyenlere hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz” dedi.
 
Tarsus’a ne zaman gelseler bir açılışın gerçekleştiğini söyleyen Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ise  “Tarsus’un huzuru için, kalkınması için mücadele eden çok kıymetli bir belediye başkanımız var. Kendisinden Allah razı olsun. Bu restore edilerek yapılan Odalar Birliği binasının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum” dedi.
 
Odalar birliği binasının çok güzel bir işleve sahip olacağını belirten Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal’da yaptığı konuşmada “Nice güzel fikirler burada olgunlaşır. Ve siz esnaflarımız Tarsus’umuza hizmet etmeye devam eder. Değerli başkanımıza bu hizmetinden dolayı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
 Yapılan konuşmaların ardından Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer tarafından ESOB Hizmet binasını hizmete sunmasından dolayı Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’a Birlik ve İlçede kurulu meslek odaları adına hazırlanan plaket taktim edildi.

Daha sonra ise hizmet binasının açılış kurdelası  törene katılan protokol üyeleri tarafından kesilerek hizmete açıldı. Ardından Kaymakam Yüksel Ünal, Belediye Başkanı Şevket Can ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer hizmet binasındaki odaları tek tek ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarsus’ta, esnaf, odaları, tek, çatı, altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı