Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 13:41 Bu haber 11754 kez okundu
 
Şiir Yarışması Ödülleri Mersin-Tarsus, İstanbul-Başakşehir ve Mersin -Yenişehir’e gitti
3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Konulu Şiir Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD)’ın organize ettiği ve Toroslar Belediyesi’nin desteklediği
KÜLTÜR Haberi
Şiir Yarışması Ödülleri Mersin-Tarsus, İstanbul-Başakşehir ve Mersin -Yenişehir’e gitti

Şiir Yarışması Ödülleri Mersin-Tarsus, İstanbul-Başakşehir ve Mersin -Yenişehir’e gitti

3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Konulu Şiir Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD)’ın organize ettiği ve Toroslar Belediyesi’nin desteklediği “3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu” Şiir yarışmasının dördüncüsü gerçekleşti. Mersin ili dışından 44 şiir ve Mersin Merkez ilçe ile diğer ilçelerinden katılan 22 şiir ile toplam 66 şiir yarıştı. Şairlerin şiirlerini ince eleyip sık dokuyan juri üyeleri dereceye girenleri belirledi.

Buna göre birinci Tarsus ilçesinden Halil Aksoy, ikinciliği Başakşehir-İstanbul’dan Arif Odabaşı ve üçüncülüğü ise Mersin Yenişehir’den Abdullah Coşkun aldı.

Mansiyon ödüllerinde verildiği ödül töreninde birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye çeyrek altın takıldı. Bütün katılımcılara teşekkür belgesinin verildiği etkinlikte Juri üyeleri: Rüştü Aydın, Mine Bahçeci, Mehmet Reşat Ata, Elmas Şahin, Çetin Oranlı, Nejmiye Duru ve Şadan Köse’ye de plaket verildi. Teşekkür Belgeleri ile plaketleri Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve protokol üyeleri verdiler. Ödül töreni sonrasında Hayati Tek, 3 Ocak Mersin’in Düşman işgalinden kurtuluşu hakkında bir konferans verdi.

Açılış konuşmasını Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz yaptı. Başkan Yılmaz, 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu etkinliklerinde Türkiye’nin birçok vilayetlerinden şairlerin şiirler yazmasını anlamlı bulduğunu belirterek bu yıl katılımda da bir rekor kırıldığını söyledi. MEYAD Başkanı Rüştü Aydın’da yaptığı konuşmada, Mersinlilik bilincine dikkat çekti.  Aydın, “Nerede doğmuş olursak olalım, Mersin’de yaşıyoruz, Mersin’de soluk alıyoruz, Mersin’de doyuyoruz…  Mersinlilik bilinci ile hareket ettiğimiz sürece Sorulduğunda “Mersinliyiz” demeliyiz.  

3 Ocak Mersin’in Düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümünü  kutluyorum. Bizler bugün Mersinliyiz diyebiliyorsak, ailemizle, çocuklarımızla, torunlarımızla mutlu, huzurlu ve özgürce yaşayabiliyorsak bunu kurtuluş mücadelesi veren atalarımıza borçluyuz.  Yaklaşık yüz yıl önce, Onların canla başla kanla koruduğu ve bizlere emanet ettiği topraklarımızı bizlerde çocuklarımıza, gelecek neslimize aynı şekilde teslim etmeliyiz.”Dedi.

Kültürün yaşatılmasında edebiyat çalışmalarının önemini anlatan Aydın, şiir yarışması ile Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşu üzerine şiirler yazılmasına vesile olduklarını anlattı ve artık şiir yarışmasının “Ulusal” kimliğe büründüğünü söyledi. Aydın, “Çünkü; İlk şiir yarışmamızda onu geçkin ilimizden katılımcı olmuştu, ikincisinde yine aynı ve üçüncü şiir yarışmamızda da dokuz tane vilayetten katılımcı oldu. Ve dördüncüsünde adeta rekor kırdık… 66 Şiir katıldı. 22 Şiir Mersin ilçelerinden, 44 Şiir Mersin ili dışındaki vilayetlerimizden geldi… Yani artık “ 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu Şiir Yarışmamız, ulusal bir yarışmadır.” Dedi.

Aydın, Juri üyelerine, katılımcılara, davetlilere ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a katılarından dolayı  teşekkür etti.  

Ödüller:

 

Mansiyon ödülü Yenişehir ilçesinden İsmail Şimşek ‘Toroslar’da Yörük Hasan’ şiiriyle 6. Oldu.

Mansiyon ödülü Çan-Çanakkale’den Orhan Oyanık, “Diriliş Muştusu 3 Ocak” adlı şiiriyle 5. Oldu.

Mansiyon ödülü Ortahisar-Trabzon’dan Ali Kemal Mutlu  “Zafer Bembeyaz Karda” adlı şiiriyle 4. Oldu.

Üçüncülük ödülü Yenişehir-Mersin’den Abdullah Coşkun, “Üç Ocak İşgal” adlı şiiriyle kazandı.

İkincilik ödülü, Başakşehir-İstanbul’dan Arif Odabaşı, “Üç Ocak Hür Sancak” adlı şiiriyle kazandı.

Ve Birincilik ödülü Mersin’in Tarsus İlçesinden Halil Aksoy, “ Mersin’in Kurtuluş Destanı” adlı şiiriyle kazandı.

Birinci gelen şiiride ödül töreninden sonra Hilkat Seçkin okudu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şiir, Yarışması, Ödülleri, Mersin-Tarsus,, İstanbul-Başakşehir, ve, Mersin, -Yenişehir’e, gitti,
Yorumlar
Haber Yazılımı