Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 08:37 Bu haber 2672 kez okundu
 
Şairlerin Şahane Buluşması
İnsanoğlu zaman zaman iş hayatından, günlük sıkıntılardan bıkıp usanıyor.
- Haberi
Şairlerin  Şahane Buluşması

Şairlerin  Şahane Buluşması 

 

İnsanoğlu zaman zaman iş hayatından, günlük sıkıntılardan bıkıp usanıyor.

Hatta bazen iş ve ekonomik sıkıntalırın güçlüğünden stres altında kalıyor. Mide krampları, kalp krizleri geçiriyor.

Özellikle hafta sonlarında bir cumartesi veya bir pazar günü kentin gürültüsünden uzak, doğayla baş başa kalmak, ya da dostları ile güzel bir gün geçirmek istiyor.

Geçen pazar günü bende Tarsus idmanyurdu'nun Ankara deplasmanındaki Hacettepe maçına kaçmak ve spor sayesinde biraz sıkıntılarımı gidermek, kafamı dinlemek istedim.

Yine bir gün öncesinden bir gazeteci ablamız aradı. Bir siyasi partinin Ankara'daki genel merkez kongresine davetli olduğunu söyledi. Benimde katılıp katılamayacağımı sordu. Tabi Ankara'ya gitmek için imkân olmasına rağmen fırsatımız ve vaktimiz olmadı.  Tarsus'ta hafta sonunu geçirmek durumunda kaldım. Yani hafta sonu yaptığım proğram istediğimiz gibi olmadı. Çünkü Pazar günü öğleye kadar Tarsus'ta yapmamız gereken işlerimiz çıktı. Bizde pazar gününün verdiği rahatlıkla sabah saat 09.00 gibi kahvaltımı yapıp evden çıktım. Gazetedeki işlerimizi öğleye kadar hallettik.

 

FATMA HANIMIN DAVETİ

Öğleden sonra eş dost ziyaretleri yapıp dolaşmayı düşünürken şair arkadaşım Fatma Özger Bilgiç hanım aradı. Eşi Yılmaz Bilgiç ile birlikte Mersin'e bazı şair dostlara davetli olduklarını, benim de gelip gelemeyeceğimi sordular.  Bu proğram dışı teklif zamanlama olarak öyle güzel bir saate denk geldi ki, pazar günü öğleden hemen sonra 13.30-14.00 suları, Yılmaz bey eşi Fatma hanımla geldiler. Birlikte Mersin'deki Şair arkadaşların davetine katıldık. Mersin Yazarlar Derneği (MYD) başkanı Rüştü Aydın, gazeteci eşi Fatma Aydın hanım ile birlikte Mersin'de ikamet eden şair ağabeylerimizden Abdullah Coşkun beyin  çiğköfte  davetine icabet ettik. Orada yine şair kardeşlerimizden Remziye Çelik, Ali Kaplan da vardı.

Şairler buluşurda şiirden bahsedilmez mi? Tabi Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği (TAŞYAD) faaliyetlerinden, Mersin Yazarlar Derneği (MYD)  faaliyetlerinden, Fatma Özger Bilgiç  ile Orhan  Oyanık'ın  1-2-3- Kasım tarihlerinde Tarsus'ta düzenledikleri şiir gecesinden bahsettik. Şiirlerimizden bahsettik, şiirlerden dörtlükler okuduk, sohbet ettik.

Rüştü bey, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri 3 Ocak Mersin'in Kurtuluşu konulu yarışmadan bahsetti.  Aydın “Yarışmamıza Mersin, Tarsus, Adana'dan, Çanakkale'den ve Bursa'dan zarflar geldi. Ayrıca Mersin'in kurtuluşunu bilen ve Şiir yarışmamıza katılmak isteyen dostlardan  Trabzon Vakfıkebir'den, Balıkesir'den, Mersin Merkezden, Ankara Yenimahalle'den, Ardahan'dan, Erdemli'den, İstanbul Büyükçekmece'den, Hatay Dörtyol'dan da katılımlar oldu” diyerek bizleri bilgilendirdi.  Geçen yılki yarışmada Tarsus'lu emekli öğretmenlerden İmam Özel'in birinci olduğunu hatırlatıp İmam kardeşimizin kulaklarını çınlattık.

İKRAMLAR

Çiğköftemizi yedik, böreklerimizi çay ve ayranla yudumladık. Ardından Tarsus'tan Fatma Özger Bilgiç hanımın yaptığı “Tarsus Beyazı” tatlısını çatalladık. Bu arada bizleri evinde ağırlayan Şair dostumuz Abdullah Coşkun bey ve sonradan sohbete katılan emekli imamlardan ve şimdiki Toroslar Belediyemiz Belediye Meclis üyesi Salih  Özbay beyefendi çok güzel Kuran’ı Kerim tilaveti sundular. Birde üstüne dua edip geçmişlerimizi, vefat etmiş yakınlarımızı, şahitlerimizi gazilerimizi andık. Velhasılı, çay - kahve  içelim sohbet edelim derken akşam oldu. İkramda bulunan bizleri ağırlayanlara teşekkür ettik.

Bu arada arkadaşlar çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşınca çok arayan, telefon eden oldu. Mersin'in içinden  arayanlar olduğu kadar  Çanakkale Çan'dan Orhan Oyanık, İstanbul'dan İlker Alpkaya aradılar. Yine  Mersin'de ikamet eden MEŞYAD eski başkanlarından  Abidin Güneyli, Tarsus’tan Sami Kabul aradı, arkadaşlara selamlarını iletti.

Velhasılı bir pazar günümüzü bazı şair dostların bireysel davetleri ile böylesine şiir dolu ve sohbet, dostluk dolu saatlerle geçirdik.

 

SOHBET ŞAHANE!..

“Gönül ne kahve ister, ne kahvehane;

Gönül sohbet ister, kahve bahane” demiş atalarımız.

Evet! Gönül ne kahve ister, ne kahvehane; gönül sohbet ister, kahve bahane atasözü bizim için gerçek oldu.

İnsan, yapmayı düşündüğü şeyler için önemsiz de olsa bir sebep bulur. Sonra bu sebepleri öne sürerek istediğini yapmaya çalışır. Sevdiği kişileri görmek, onlarla muhabbet etmek için de basit sebepler bulup, görüşmeyi gerçekleştirir. Bizde aynen böyle yaptık ve bir grup Şair Dostlar Mersin'de buluştuk.

Temennim, bu gibi sohbetli toplantıları derneklerimizin de yapması ve geniş katılımlarla her hafta yada her ay bir yerlerde tekrarlamasıdır.

Gazeteci Yakup Boncuk-Tarsus

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şairlerin, , Şahane, Buluşması,
Yorumlar
Haber Yazılımı