Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 17:15 Bu haber 9683 kez okundu
 
Özdemir: Vergi Tahsilat Oranında Üçüncü, Vergi Gelirinde Altıncıyız
Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir yaptığı yazılı basın açıklamasında vergi haftasını değerlendirdi. Başkan Özdemir,
EKONOMİ Haberi
Özdemir: Vergi Tahsilat Oranında Üçüncü, Vergi Gelirinde Altıncıyız

Özdemir: Vergi Tahsilat Oranında Üçüncü, Vergi Gelirinde Altıncıyız

 

31. VERGİ HAFTASI’NIN ARDINDAN

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir yaptığı yazılı basın açıklamasında vergi haftasını değerlendirdi. Başkan Özdemir, “Artık geleneksel hale gelen ve bu yıl 31.’sini kutlamış olduğumuz Vergi Haftası’nı geride bıraktık. Gelir İdaresi Başkanlığımız öncülüğünde gerçekleştirilen tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri ile vergi bilincinin oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele duyarlılığının yaygınlaştırılması açısından önemli bir farkındalık yaratıldığını düşünüyorum.

Vergi Tahsilat Oranında Üçüncü, Vergi Gelirinde Altıncıyız

Genel bütçe vergi gelirleri Mersinimiz açısından incelendiğinde, 2019 yılında Mersin'de tahakkuk eden verginin 18,6 milyar TL olduğu görülmektedir. Tahsil edilen vergi ise 16,3 milyar TL düzeyindedir. Başka bir ifade ile, kentimizin tahsilat oranı yüzde 87,5’dir.  Bu oran, yüzde 80,9 olan Türkiye ortalamasının 6,6 puan daha üzerindedir. Üstelik Mersin bu oran ile ülke genelinde üçüncü sırada yer almaktadır.

Diğer yandan, 16,3 milyar TL brüt tahsil edilen vergi geliri ile Mersin, Türkiye genelinde altıncı sırada bulunmaktadır. Kentimiz sahip olduğu bu gelir seviyesi ile Antalya, Hatay, Adana, Konya, Gaziantep ve Kayseri gibi komşu ve yakın illerden daha yukarıda bulunmaktadır.

 

No

İller

Vergi Gelirleri (Milyar TL) TL) TL)

1

İstanbul

367,0

2

İzmir

91,7

3

Ankara

86,9

4

Kocaeli

76,9

5

Bursa

23,1

6

Mersin

16,3

7

Antalya

11,8

8

Hatay

11,4

9

Tekirdağ

9,4

10

Adana

7,6

11

Konya

7,0

12

Gaziantep

6,9

14

Kayseri

5,4

---

Diğer

98,2

---

Toplam

819,6

 

 

Gelir İdaresi Başkanlığımız Önemli Çalışmalara İmza Atıyor

Ülkemizde kayıt dışı ekonominin varlığı herkesçe kabul edilmektedir. Nitekim bu yönde Gelir İdaresi Başkanlığımız önemli çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda ülkemizin değişik illerinde farklı sektörler için çeşitli çalıştaylar düzenlenmiştir. Kayıt dışı faaliyetlerdeki 5-6 puanlık azalma bile şu an ülkemizin en önemli sorunlarından olan 124 milyar TL düzeyindeki bütçe açığı sorununu bitirebilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığımız vergi uygulamalarında da dijital dönüşüm açısından özellikle son iki yılda çok önemli mesafe kat etmiştir. Paneller, eğitimler ve seminerler gibi çok çeşitli bilgilendirme faaliyetleri ile bu süreç hakkında mükelleflere bilgilendirme yapılmaktadır. Bu tür uygulamalar mükelleflerin vergi dairelerine gitmeden tüm işlemlerini elektronik ortamda yapmaları açısından önemli bir fırsat yaratmaktadır. Böylece önemli bir zaman ve maliyet avantajı oluşmaktadır.

Vergi Bilincinin Artarak Devam Etmesini Umuyorum

Vergisel yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirerek ülkemizin gelişmesine katkı sağlamak biz vergi mükelleflerinin en asli sorumluluklarından biridir. Böylece 1 trilyon 12 milyar TL düzeyindeki tahakkuk tutarı ile 820 milyar TL'lik tahsilat tutarı arasındaki makasın kapanacağı ve kayıt dışı ekonomi değerlerinde önemli gelişmeler kaydederek bütçe açığı vb. çeşitli sorunlarımızı aşabileceğimiz kanısındayım. Bu bilincin önümüzdeki dönemde çok daha artarak devam etmesini umuyorum.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özdemir:, Vergi, Tahsilat, Oranında, Üçüncü,, Vergi, Gelirinde, Altıncıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı