Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 15:50 Bu haber 4611 kez okundu
 
Özdemir: Mersin için Mersinliler için narenciye için…
İstikbal Haber/ 7. Uluslar arası Mersin Narenciye Festivali’nin tanıtımı Mersin Divan Otel’de yapıldı. Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleşen etkinliğe
YAŞAM Haberi
Özdemir: Mersin için Mersinliler için narenciye için…

 

Özdemir: Mersin için Mersinliler için narenciye için…

 

İstikbal Haber/ 7. Uluslar arası Mersin Narenciye Festivali’nin tanıtımı Mersin Divan Otel’de yapıldı. Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleşen etkinliğe; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necip Çarıkçıoğlu, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek ve Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ile STK temsilcileri, basın mensupları katıldı.

Portakalın, limonun, greyford’un ve diğer narenciyelerin defile konusu olmasını yıllardır bizlere sunan, gözlere hitap eten canlılığı ile defile gösterimi yapan mankenlerimizi davetliler alkışlarla izlediler. Narenciye Festivali 1-2-3 Kasım 2019 tarihlerinde yapılacak.

Etkinliğin açılış konuşmasını Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, yaptı. Sinevizyon gösterimi ile konuşmasını yapan Özdemir,  festivalin geliri ve giderleri hakkında şeffaf bilgiler sunduklarını söyledi. Narenciye Festivali’nin Mersin’i dünya çapında tanıtan bir festival olduğunu belirterek festival’de100 bin ton narenciyenin süsleme olarak kullanıldığını söyledi. Özdemir, başta Mersin Valisi Ali İhsan Özdemir olmak üzere,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Belediye başkanı M. Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a katkılarından dolayı teşekkür etti.  Tanıtım da festivalde narenciye ile süslenen figürleri anlatan Başkan Özdemir, bu yıl balina, denizaltı gibi yeni figürlerin de eklendiğini, bu figürlerin dört ilçe belediyesinde gezerek halkla buluşturulacağını söyledi. 25 ülkeden 700 folklar sanatçısının ilimize geleceğini duyuran Özdemir, sosyal medyanın yaygın olduğu günümüzde iyi bir reklam yapılacağına inandığını söyledi. 2500 kişilik kortej geçişi ile festivalin yapılacağını belirtti.  

Başkan Özdemir  Mersin halkını festivale davet etti. Özdemir, “Mersin için Mersinliler için narenciye için, Akdeniz’in incisi kentimizin güler yüzünü herkese göstermek için tüm halkımızı; aileleri, çocukları ve sevdikleri ile birlikte festivalimizi görmeye, coşkusuna ortak olmaya, kazasız belasız ve yağmursuz iki gün boyunca gönlünüzce eğlenmeye davet ediyoruz” dedi.

BAŞKAN SEÇER: 25 ÜLKEDEN 700 SANATCI GELECEK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer yaptığı konuşmada, “Festival ve etkinlik, bana her zaman huzuru, barışı, mutluluğu, şarkıyı, Türkiye tanıtımını, birçok güzel kavramı çağrıştırıyor. Bu yüzden kötü olması mümkün değil. Buraya 25 ülkeden 700 sanatçı gelecek. Başka kültürleri buraya transfer ediyoruz” dedi.

MERSİN VALİSİ ALİİHSAN SU:NARENCİYE ÖNEMLİ

Mersin Valisi Ali İhsan Su, konuşmasında Narenciye’nin önemli olduğuna vurgu yaptı. Vali Su, “ On binlerce insanımıza Narenciye sektörü istihdam sağlıyor, on binlerce üreticimiz bundan faydalanıyor on binlerce insanımız satışından para kazanıyor. Ülkemiz için önemli milyonlarca ifade edilen değerde ihracat yapılıyor.”Dedi. Narenciye demenin sağlık olduğunu dile getiren Mersin Valisi Ali İhsan Su, Narenciye iş, para, sağlık, ihracat turizm olarak  insanın mutlu olmasını sağladığını belirterek festivale emeği geçen herkese teşekkür ederek başarılı geçmesi dileğinde bulundu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özdemir:, Mersin, için, Mersinliler, için, narenciye, için…,
Yorumlar
Haber Yazılımı