Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 19:25 Bu haber 6708 kez okundu
 
Özdemir, İşsizlik Oranları İki Puan Arttı
Mersin ticaret borsası Yönetim kurulu başkanı Ö. Abdullah Özdemir, başlatılan istihdam seferberliği konusunda yapılan tanıtım toplantısında konuştu. Başkan Özdemir, 2018 Yılının son çeyreğinde ekonominin yüzde 3 küçüldüğünü ve İşsizlik oranlarının ise 2 puan arttığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Özdemir, İşsizlik Oranları İki Puan Arttı

Mersin ticaret borsası  Yönetim kurulu başkanı Ö. Abdullah Özdemir, başlatılan istihdam seferberliği konusunda yapılan tanıtım toplantısında konuştu. Başkan Özdemir, 2018 Yılının son çeyreğinde ekonominin yüzde 3 küçüldüğünü ve İşsizlik oranlarının ise 2 puan arttığını söyledi. Özdemir, “ 2018 Yılı Türk ekonomisi için çok çetin bir mücadele yılı oldu. Döviz kurları üzerinden yürütülen ve önemli ölçüde yurtdışı kaynaklı olan operasyonlarla, bir ekonomik girdap oluşturuldu. Tüm bu süreçte döviz kuru, faiz oranları ve enflasyon gibi göstergelerde ani ve büyük oranlı dalgalanmalar yaşandı. Şimdi ise bu göstergelerde nispeten daha istikrarlı bir dönem başlamış durumda.

Oluşturulmak istenen ekonomik girdabın büyüme ve işsizlik üzerinde olumsuz sonuçları oldu. 2018 Yılının son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 3 küçüldü. İşsizlik oranları ise 2 puan arttı.

Bunların dışında gözlerden kaçan bir başka gösterge daha var. Yurtiçi hane halkı (özel) tüketim harcamaları 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 8,9 azaldı. Bu rakam, iç talepteki daralmanın en açık göstergesidir.

Özel tüketim harcamaları toplam talebin (milli gelirin) yaklaşık yüzde 60’nı oluşturmaktadır. Yani, özel tüketim harcamalarındaki bir puanlık düşüş, büyüme oranı üzerinde 0,6 puan azalmaya yol açmaktadır.

Ekonominin yeniden büyüme sürecine girebilmesinin yolu özel tüketim harcamalarını artırmaktan geçmektedir. KDV ve ÖTV indirimleri gibi uygulamalar tüketim harcamalarını artırmaya yardımcı olacaktır. Ancak bu konuda esas yapılması gereken şey, vatandaşlarımızın harcanabilir gelirlerini artırmaktır. İş ve gelir sahibi olmayan vatandaşlarımızı iş ve gelir sahibi yapmaktır. Bundan dolayı istihdam seferberliği çok büyük önem arz etmektedir.

İstihdam seferberliği için gerekli kaynakların tamamına yakını işsizlik fonundan karşılanacaktır. Bu nedenle, kamu maliyesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Devletimiz, isteseydi bu seferberlik için ayırdığı kaynakları işsizlik maaşı ve benzeri ödemeler şeklinde işsiz vatandaşlarımıza doğrudan verebilirdi.

Ancak bu hem kolay hem de geçici bir çözüm olurdu. Bunun yerine biraz daha zor, fakat kalıcı etkiler yaratacak bir yol benimsendi. Balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek tercih edildi.

İşveren üzerindeki yükler azaltılarak, istihdamı artırmak hedeflendi. 3 ay boyunca işçi başına aylık 3.134 lira, takip eden 9 boyunca ise aylık 1.113 lira devlet tarafından karşılanacaktır. Bu şekilde; işsizlerimiz iş bulacak, işverenlerimizin üzerindeki istihdam yükleri azalacak ve toplam yurtiçi talep artırılarak yeniden büyüme sürecine girilmiş olacaktır.

Bu seferberliğin hedeflerine ulaşabilmesi için, son katılma tarihinin 30 Nisan yerine 30 Haziran olarak yeniden belirlenmesini öneriyoruz. Bu seferberliğin hedeflerine ulaşmasını gönülden arzu ediyoruz. Tüm işverenlerimizi bu seferberliğe katılmaya davet ediyoruz.”Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özdemir,, İşsizlik, Oranları, İki, Puan, Arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı