Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 13:28 Bu haber 6877 kez okundu
 
Özdemir: "Bakliyat Ürünleri Sağlıklı ve Ekonomiktir"
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Bakliyat ürünlerinde ki yanlış bilgilendirmelerin olumsuz algı oluşturduğuna dikkat çekti.
EKONOMİ Haberi
Özdemir:

Özdemir: "Bakliyat Ürünleri Sağlıklı, Ekonomik ve Bereketlidir"

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Bakliyat ürünlerinde ki yanlış bilgilendirmelerin olumsuz algı oluşturduğuna dikkat çekti.

 

Bakliyat ürünlerinin sağlıklı,ekonomik ve bereketli olduğuna dair açıklamada bulunnan Özdemir; "Son açıklanan Mart ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 19,71 olarak gerçekleşti. En fazla artış ise yüzde 29,77 ile enflasyon sepetinin yaklaşık dörtte birini oluşturan gıda grubunda meydana geldi.

Yanlış Bilgilendirmeler Olumsuz Algı Oluşturuyor

Dolayısıyla enflasyon ile mücadele kapsamında özellikle tüketiciler açısından zorlu bir dönemin içerisindeyiz. Buna ek olarak, gıda ürünleri ile ilgili abartılı, doğruları yansıtmayan ve herhangi bir bilimsel dayanağı bulunmayan açıklamalar hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz açısından olumsuz bir algı yaratarak bu süreci daha da zorlaştırıyor.

 

Bu tür açıklamaları son dönemlerde özellikle bakliyat ürünlerinde sıkça görmeye başladık. Şu anda ülkemizin önde gelen üç büyük ulusal market zincirinin Türkiye genelindeki 18 bin mağazasında KDV dahil paketli 1 kg kırmızı mercimek 4.75 TL, yeşil mercimek 5.75 TL, nohut (9mm) 7.25 TL ve kuru fasulye 8.25 TL raf fiyatı ile satılmaktadır.

 

Ancak, bakliyat fiyatlarını gerçekte olduğundan çok daha yüksek göstererek yapılan bazı yanlış bilgilendirmeler tüketicilerimizin kafalarını karıştırmakta, bu ürünlerin pahalı olduğu algısını yaratarak, onları insan sağlığı ve yaşamı açısından önemli faydaları bulunan bakliyat tüketiminden uzaklaştırmaktadır.

 

Sağlıklı Yaşam İçin Düzenli Olarak Bakliyat Tüketmeliyiz

 

Oysa, tam tersine, bakliyat tüketimini özendirmeliyiz. Dünya genelinde yapılan birçok araştırmaya göre düzenli olarak gerçekleştirilen bakliyat tüketimi obezite, kalp hastalıkları, diyabet, böbrek rahatsızlığı ve bazı kanser türleri riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Çünkü bakliyat ürünleri önemli bir protein kaynağıdır. Et ve et ürünleri ile eşdeğer protein seviyesine sahiptir. Demir, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Kolestrol ve gluten içermez. Yağ oranı düşüktür. Yani bakliyat, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam açısından önemli bir rol oynamaktadır.

 

Bakliyat Ürünleri Ekonomiktir

 

Diğer yandan, bakliyat ürünleri oldukça bereketlidir. Şu an yakın fiyat seviyesine sahip çeşitli gıdaların bir kilogramı ile tek ya da birkaç pişirimlik yemek yapılabilmektedir. Örneğin, bir kilogram ıspanak ile 4-6 porsiyon yemek hazırlanabilmektedir. Oysa kuru fasulye, barbunya, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek gibi bakliyat ürünlerinin herhangi birini kullanarak 16 ila 20 porsiyonluk yemek pişirmek mümkündür.

 

Dolayısıyla porsiyon başına maliyeti daha düşüktür. Başka bir deyişle, fiyat açısından değerlendirildiğinde bakliyat ürünleri aslında çok çok ucuz ve ekonomiktir. Üstelik birçok gıdaya kıyasla muhafazası daha kolaydır. Doğru saklanması halinde bozulma riski bulunmamaktadır.

Tüketiciler Olarak Bilinçli Davranmalıyız

 

Hükümetimiz son reform paketinde gıda enflasyonu ile mücadele için atacağı adımları açıkladı ve en önemli yapısal reformun “Tarımda Milli Birlik Projesi” olacağını vurguladı. Ancak unutmamalıyız ki, enflasyon sadece Hükümetimizin değil, ülkemizin sorunudur. Bu çerçevede reel kesim, finans sektörü ve sivil toplum kuruluşlarımızın bir bütün olarak hareket etmesi büyük önem taşımaktadır.

 

En önemli görevin ise toplumumuzun bireyleri olarak bizlere düştüğü kanaatindeyim. Satın alma kararlarımızda rasyonel davranmalı, herhangi bir dayanağı bulunmayan ve gerçekleri yansıtmaktan uzak açıklamalara itibar etmemeliyiz. Böylece, tüketiciler olarak bilinçli bir şekilde hareket ederek enflasyonla mücadele sürecine en önemli katkıyı sunabiliriz." dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özdemir:, "Bakliyat, Ürünleri, Sağlıklı, ve, Ekonomiktir",
Yorumlar
Haber Yazılımı