Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 10:38 Bu haber 3045 kez okundu
 
Ormanları Sertifikalandırma Süreci Başladı
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 2019 yılı FSC (Forest Stewardship Council-Orman Yönetim Konseyi) programının ön kontrol toplantısını gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Ormanları Sertifikalandırma Süreci Başladı

Mersin OBM’de Ormanları Sertifikalandırma Süreci Başladı

 

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 2019 yılı FSC (Forest Stewardship Council-Orman Yönetim Konseyi) programının ön kontrol toplantısını gerçekleştirildi.

Toplantıya Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Bölge Müdür Yardımcısı Haşim Kabacık, Kastamonu Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sıvacıoğlu, Bölge Müdürlüğümüz şube müdürleri, işletme müdür yardımcıları, işletme şefleri ve mühendisler katıldı.

Toplantıda eğitim veren Kastamonu Orman Fakültesi Sıvacıoğlu, “Sertifikalandırma ile en başta illegal kesim veya insan hakları ihlalleri gibi yıkıcı ve zararlı uygulamalar sonucu elde edilen endüstriyel odun kullanımının önlenmesi amaçlanmaktadır. İmalatçılar, denetim ve gözetim zinciri prosedürleri ile odun kaynaklarını doğrulamakta iken, tüketiciler söz konusu etiketleri mobilya ve ahşap ürünlerinin üzerinde bulabilmektedirler.

Sertifika etiketi sürdürülebilir orman yönetimine uygun uygulamaların halk ve tüketiciler tarafından kabul görmesinin en etkili yoludur. Müşteri ve iş ortakları arasında güvenilirliği temin eder. Sertifika logosu markayı ve ürünü korumaya katkıda bulunur. Çevre duyarlılığı yüksek pazarlara girilmesine olanak sağlar. Artık hükümetler ve diğer organizasyonlar tedarik programlarında sertifikalı orman ürünlerini özellikle tercih etmektedirler. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğünce üretilecek emvalin üretim sürecinin başlangıcından sanayine ürün olarak üretilinceye kadarki tüm süreçlerini verilecek sertifikasyon numarası ile takibinin yapılması amaçlanmaktadır ” dedi.

 

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak her alanda kaliteden ödün vermeden üretmeye devam ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ormanları, Sertifikalandırma, Süreci, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı