Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 17:20 Bu haber 1603 kez okundu
 
Nükleer Düzenleme Kurulu Üyeleri Akkuyu Ngs Sahasını Ziyaret Etti
09 Ocak 2020, Büyükeceli, Mersin – Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Başkanı Dr. Zafer Demircan ve kurul üyeleri ile beraberindeki heyet, Kasım ayı sonunda Akkuyu NGS inşaat sahasına ziyaret gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Nükleer Düzenleme Kurulu Üyeleri Akkuyu Ngs Sahasını Ziyaret Etti

Nükleer Düzenleme Kurulu Üyeleri Akkuyu Ngs Sahasını Ziyaret Etti

 

 

09 Ocak 2020, Büyükeceli, Mersin – Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Başkanı Dr. Zafer Demircan ve kurul üyeleri ile beraberindeki heyet, Kasım ayı sonunda Akkuyu NGS inşaat sahasına ziyaret gerçekleştirdi. Heyet, Akkuyu NGS inşaat sahasında incelemelerde bulunarak devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

NDK heyetine ziyaret sırasında, Akkuyu Nükleer A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitry Romanets, Tasarım Direktörü Mikhail Cherdantsev ve Nükleer Düzenleme Kurumu ile İlişkiler Direktörü Ahmet Çelik eşlik etti. Akkuyu Nükleer A.Ş. yetkilileri, Nükleer Düzenleme Kurumu heyetine sahada devam eden çalışmalar ve proje kapsamında 2019 ve 2020 yıllarında planlanan çalışmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, proje kapsamındaki tüm faaliyetlerin her aşamasının en yüksek seviyede hassasiyet gösterilerek yürütüldüğünü, her türlü iş sağlığı ve güvenliği kuralına uyulması konusuna çok büyük önem verildiğini ve çalışmaların en hızlı şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Nükleer güvenlik ve emniyet başta olmak üzere, kalite, iş sağlığı ve güvenliği konularının, projenin vazgeçilemez hususları arasında yer aldığının altını çizen NDK Başkanı Dr. Zafer Demircan, gerçekleştirilen ziyaretin Nükleer Düzenleme Kurumu açısından, Akkuyu NGS projesine verilen önemin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, sürecin kendileri tarafından da yakından titizlikle takip edildiğini belirtti.

Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitry Romanets ise, heyete inşaat sahasında yürütülen inşaat ve montaj işlerinin gidişatı hakkında detaylı bilgi verdi.  Romanets, şirketin kendi denetimlerine ilave olarak, bağımsız nükleer denetim kuruluşlarının denetçileri ve Nükleer Düzenleme Kurumu denetçilerinin de, çalışmaları sürekli olarak kontrol ettiğini vurguladı. Devam eden tüm işler hakkında detaylı bilgi veren Romanets, en üst seviyede denetimlere hazır olarak çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

 

Akkuyu NGS hakkında

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi, 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış olan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” kapsamında gerçekleştirilmektedir. Projede, Rus tasarımı 3+ nesil VVER reaktörlü dört güç ünitesinin yapılması öngörülmektedir. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Proje finansmanı bugüne kadar Rus tarafınca sağlanmaktadır. Rosatom Devlet Kuruluşu; tesisin tasarım, inşaat, bakım, işletme ve devreden çıkarma işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER A.Ş. şirketinin en büyük hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaatı, dünyada nükleer sektörde “Build-Own-Operate (Yap-Sahip ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk projedir.

 

 

Rosatom Devlet Kuruluşu Hakkında

Rosatom Devlet Kuruluşu, uranyum madenciliğinden devreden çıkarma ve nükleer atık işlemeye kadar nükleer enerji üretim zincirinin her alanında başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için gereken kaynak ve yetkinliklere sahip, dünyanın teknoloji liderlerinden biridir.

Rusya'nın enerji ihtiyacının yaklaşık 19’unu fazlasını karşılayan Rosatom Devlet Kuruluşu, Rusya'nın en büyük enerji üreticisidir. 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında olan 36 güç ünitesi ile şirket, yabancı proje portföyünün büyüklüğüyle dünyada birinci sıradadır. Uranyum zenginleştirme alanında dünya birincisi, uranyum rezervlerinde dünya ikincisi ve üretiminde dünya dördüncüsü olan Rosatom, nükleer yakıt pazarında 17 oranında pay sahibidir.

Rosatom Devlet Kuruluşu, dünyanın tek nükleer buzkıran filosu dahil, yaklaşık 400 işletme ve iştirakten oluşmakta olup, yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam etmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nükleer, Düzenleme, Kurulu, Üyeleri, Akkuyu, Ngs, Sahasını, Ziyaret, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı