Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 12:55 Bu haber 2937 kez okundu
 
Mezitliler Doğa YürüyüşüYaptı
Mezitli Belediyesi tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen geleneksel doğa yürüyüşü, Çevlik-Doğlu mahalleleri arasında yapıldı.
YAŞAM Haberi
Mezitliler Doğa YürüyüşüYaptı

Mezitli Belediyesi tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen geleneksel doğa yürüyüşü, Çevlik-Doğlu mahalleleri arasında yapıldı. Baharın 

Mezitli Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği doğa yürüyüşleri devam ediyor. Bu yıl 6.'sı düzenlenen yürüyüş, Çevlik-Doğlu mahalleleri bağlantı yolunda gerçekleşti. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın yanı sıra belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüş, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarla kentte yaşayan vatandaşların kaynaşmasına imkan sağladı. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş boyunca binlerce vatandaş doğayla iç içe bir gün geçirdi. Doğal güzellikler arasında şarkılar, marşlar söyleyerek yürüyen Mezitlililer, baharı erken karşılamanın coşkusunu yaşadı. Parkur boyunca vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Tarhan, yol boyunca vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi.

Bebek arabasında uyuyan bebeklerden ileri yaştaki vatandaşlara kadar yoğun katılımın olduğu yürüyüşte, bazı vatandaşların kekik, adaçayı topladıkları görüldü. Bazı vatandaşlarda yürüyüşe köpekleriyle katıldı.

Doğlu Mahallesi’nde sona eren yürüyüşün ardından vatandaşlara köylü kadınlar tarafından hazırlanan sıkma, çay ve ayran ikram edildi.  

Yaklaşık 50 kadının sıkma hazırladığı bölümde Doğlulu kadınlarla sohbet eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, bir süre ekmek pişirilmesine de yardım etti. 

Vatandaşların bu organizasyonlarda Mezitli'nin doğal güzelliklerini keşfetme şansı bulduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, "Geleneksel hale getirdiğimiz doğa yürüyüşümüzün 7'cisini yine binlerce vatandaşımızın katılımıyla gerçekleştirdik. Bu doğa yürüyüşleriyle bir taraftan spor alışkanlığını ediniyoruz, daha sağlıklı bir toplum olması için çaba gösteriyoruz. Diğer taraftan Mersin ve Mezitli'den gelen vatandaşlarımızın kırsal bölgemizdeki mahallelerimizi görmelerini istiyoruz. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızla kentte yaşayan vatandaşlarımızı aynı alanda buluşturarak kaynaşmasını sağlıyoruz. Yürüyüşümüz toplumumuzda ki birlik ve beraberlik ruhunu geliştirmeye büyük katkı sağlıyor. Doğada hep beraber omuz omuza yürüyoruz. Toplumsal dayanışmayı gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda Türkiye'ye de örnek bir çalışma yapıyoruz. Çocuklardan yetişkinlere kadar her yaştan vatandaşımız buraya geliyor ve yürüyüşümüze katılıyor. Böylesi doğal güzellikleri Türkiye’de değil dünyanın hiçbir yerinde görmek mümkün değil. Mezitlililer bu yönden çok şanslılar. Böylesi bayram havasında doğa yürüyüşünü Mersin’de sadece Mezitli’de görebilirsiniz. Yarın Çanakkele Zaferi yürüyüşümüz var. Bu da tek Mezitli’de yapılıyor" dedi.

Alanda, çalınan müzikler eşliğinde oyun oynayıp halay çeken vatandaşlar, Mersin’e döndü.

 

Video İndirme bağlantısı 
https://we.tl/t-apOyNVwNTs

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mezitliler, Doğa, YürüyüşüYaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı