Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 13:44 Bu haber 11803 kez okundu
 
MESKİ Meclis toplantısında Başkan Seçer Yargı’yı gösterdi
MESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı 2. Birleşimi 25 Kasım’da Yapıldı. Çoğunluğun olduğu toplantıda gündem maddeleri tek tek görüşüldü.
EKONOMİ Haberi
MESKİ Meclis toplantısında Başkan Seçer Yargı’yı gösterdi

MESKİ Meclis toplantısında Başkan Seçer Yargı’yı gösterdi

İstikbal Haber/ Mersin-MESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı 2. Birleşimi 25 Kasım’da Yapıldı. Çoğunluğun olduğu toplantıda gündem maddeleri tek tek görüşüldü. Gündemdeki 8. Maddenin 7. madde ile yer değiştirilmesinin kabulünden sonra gündem maddeleri görüşüldü. 7. Madde konusu görüşülmesi esnasında tartışmalara neden oldu. Yapılan oylamada ise Plan ve Bütçe komisyonun “Atık Su Bedeli”ndeki yüzde 45’ten yüzde 35’e indirim ve TEFE-TÜFE/2 oranındaki zammın yapılmaması" isteği ret edildi. Ancak, komisyondan gelen şekliyle oylanmasını isteyen Mehmet Topkara’nın bu isteği Başkan Seçer tarafından kabul edilmeyerek “İdareden gelen şekliyle” oylandı. Bu oylamaya tepki gösteren Mehmet Topkara, “ Komisyon raporunun oylanmadığı iddiasını söyledi ve Başkan Vahap Seçer’den oylanmasını istedi. İdareden gelen şekliyle yapılan oylamaya itiraz edilmesi üzerine Başkan Seçer, oylamanın yasalara aykırı bir durumu varsa yargıya gidilebileceği yönünde görüş belirtti.

Mecliste yapılan konuşmalarda, herkesin atık su kullanamadığını söyleyen Mehmet Topkara, adaleti sağlamak için teklif getirdiklerini söyledi. Mehmet Topkara; “Biz Meclisin, yasanın verdiği ölçülerde karar mercii olarak, komisyonda bunları görüşerek ücret ve tarifeleri belirleyerek bir konuşma raporunu ortaya koyduk. Burada atık su bedellerini, atık su hizmetini almayan bir vatandaşımızda bu ücreti ödüyor. Biz burada adaleti te sağlam attık. Ve bir nebze bu adaleti MESKİ abonelerine yayabilmek için, bakın temiz su demiyoruz, atık su bedelinde bir sıkıntı olduğunu, herkesin kanalizasyon hizmeti alamadığını, vidanjör hizmeti alamadığı içinde burada fazladan bir para alındığını bu paranın adil bir şekilde alınması için bir fikrimizi, görüşümüzü ortaya koyuyoruz. Burada yaptığımız toplamda da 2021 yılında MESKİ’nin gelir bütçesi kanunu da 188.780.TL bir atık su bedeli var buradan bir gelir bekliyoruz. Bu gelirden gelecek olan paradan 45 değil de 35 alalım adaleti sağlayalım.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasında Pandemi günlerine de atıfta bulunan Mehmet Topkara, pandemi günlerinde vatandaşın yaşam mücadelesi verdiğini söyledi ve, “ Vatandaşın en doğal hakkı olan suyu da “Atıksu Bedel’inde  yapılacak indirim ile vatandaşın yer alalım” sözleriyle görüşünü dile getirdi.

BAŞKAN SEÇER: “ALTINI KARAKALEMLE ÇİZİYORUM, BİZ SUYA ZAM YAPMIYORUZ!”

MESKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı 2. Birleşimi’nde 2021 Mali Yılı Ücret Tarifesi Tasarısı’yla ilgili bazı tartışmalar yaşandı. Cumhur İttifakı üyelerinin komisyonda gündeme getirdiği atık su bedelinin yüzde 45’ten yüzde 35’e çekilmesine yönelik teklifi üzerine konuşan Başkan Seçer, kent genelinde yapılacak yatırımların ve bekleyen hizmetlerin önemine dikkat çekti. Seçer, “Döviz mi düştü, işçi ücretleri mi düştü, elektrik bedeli mi düştü, akaryakıt bedeli mi düştü? MESKİ’ye piyangodan para mı çıktı? Bunu bana anlatın” dedi.

Tarifelerde herhangi bir zammın söz konusu olmadığını vurgulayan Başkan Seçer, “Bunun altını karakalemle çiziyorum; biz zam filan yapmıyoruz. Biz fiyat değişikliği yapmıyoruz” diye konuştu.

Atık su bedelinde bir indirim yapılmasının şu an için mümkün olmadığını anlatan Seçer, “Arkadaşlar biz suda bir fiyat farkını, vergilerde bir artışı, bir zammı tartışmıyoruz. Temmuz ayında, daha mürekkebi kurumamış, daha Sayıştay'dan yeni gelmiş görüş, orada oturmuşuz konuşmuşuz, anlaşmışız, daha üzerinden 5 ay geçmiş yeni bir indirim kararı ile geliyorsunuz. Bunları tartışalım; nedir nedeni? Döviz mi düştü, işçi ücretleri mi düştü, elektrik bedeli mi düştü, akaryakıt bedeli mi düştü? MESKİ’ye piyangodan para mı çıktı? Bunu bana anlatın. Bana hikaye anlatmayın rica ediyorum. Bir önceki dönemi bu kadar savunuyorsunuz da, o dönemde çıkıp niye konuşmadınız bunları? Niye ‘yüzde 35’e düşsün’ demediniz? Neden ‘enflasyon farkını almayın’ demediniz? Günü konuşalım” dedi.

“Siyasi kararlarla Mersin’i yönetemem”

Sunulan indirim teklifiyle ilgili geçerli bir açıklama isteyen Seçer, “Deyin ki; ‘mazot fiyatları düştü, elektrik fiyatları düştü, döviz düştü, piyangodan para çıktı, Ankara'dan para geldi.’ Bir şey deyin bana rica ediyorum. Yani bunu demiyorsunuz ben nasıl yöneteyim kurumu!  Değerli arkadaşlar lütfen siz de değerlendirin. Yani bu siyasi kararlarla bu Mersin’i ben yönetemem. Ben de derim, orada oturacak olursam; ‘rahat rahat yüzde 20’ye düşür derim.’ Ama efendim nasıl düşüreyim, bana bunu anlatın. Şimdi benim yaptığım hesaptan yüzde 10’dan aşağısına bir tablo çıkıyor” diye konuştu.

‘Atık Su Bedeli’ndeki indirim isteği ile ilgili maddenin oylaması öncesinde Mehmet Topkara, maddenin komisyondan geldiği şekliyle oylanmasını isteğini Başkan Seçer “Başkanın insiyatifinde olan bir şey” diyerek oylamayı idarenin geldiği şekliyle yaptırması isteği üzerine sert tartışmalara neden oldu. Bunun üzerine Başkan Seçer, “ Burası hukuk devleti, yargı yolu açık, idari kararlara meclis kararlarına yargı yolu açık” şeklinde yanıt verdi.

Başkan Seçer idareden gelen şekliyle maddeyi oylattı, oylama sonucunda oy çokluğuyla madde rededildi. Oylama sonucunda Mehmet Topkara, “Komisyondan gelen şekliyle oylanması isteğini “Komisyondan gelen şekliyle oylanmasını istiyoruz” sözleriyle tekrarladı. Başkan Seçer, “Sayın Topkara komisyon raporları bağlayıcı değildir. Komisyon raporunu oylama zorunluluğum yok, teklifi oyladım, teklif ret edildi ve yargı yolu açık Sayın Topkara” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MESKİ, Meclis, toplantısında, Başkan, Seçer, Yargı’yı, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı