Haber Detayı
15 Ağustos 2019 - Perşembe 10:51 Bu haber 3587 kez okundu
 
Mersin Pamukluk Barajı Sulama, Enerji ve İçmesuyu Temin Edecek
Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarıyla birlikte Devlet Su İşleri bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde ve modernleşmesinde önemli rol oynamakta,
GÜNDEM Haberi
Mersin Pamukluk Barajı Sulama, Enerji ve İçmesuyu Temin Edecek

Mersin Pamukluk Barajı Sulama, Enerji ve İçmesuyu Temin Edecek

 

Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarıyla birlikte Devlet Su İşleri bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde ve modernleşmesinde önemli rol oynamakta, şehrin sanayisini ve ekonomisini canlandırarak sosyo-ekonomik alanda oyun kurucu rolünü üstlenerek değer üretmeye devam etmektedir.

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce yapımı devam eden ve Mersin’in en önemli yatırımları arasında gösterilen Tarsus Pamukluk Barajı Projesi’nin bir an önce tamamlanarak Mersinlilere hizmet edebilmesi için aynı anda farklı şantiyelerde çalışmalar devam ediyor.

Mersin Pamukluk barajının tamamlanmasıyla; 184 760 dekar arazinin sulanacağını, 68,76 GWh/yıl enerji üretileceğini ve Mersin ilinin içmesuyu ihtiyacının karşılanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Temelden yüksekliği 135 metre ve 282 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip olan,  Tarsus Pamukluk Barajının bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Pamukluk Barajı kaynağından alınacak su 35 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Mersin şehir merkezine yıllık 128 milyon m³ içmesuyu sağlayacaktır. Pamukluk Barajı’nın fiziki gerçekleşmesi 92 seviyesinde olup, 2020 yılında bitirmeyi hedeflendiğini ifade etti.

Bütün bileşenlerinin tamamlanması için çalışmaların devam ettiğini belirten Genel Müdür Aydın, ‘184 760 dekar arazinin sulanması sonucu bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 226.550.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Diğer taraftan Pamukluk Barajı ile İçmesuyu İsale Hattı ve Sulama İsale Hattı arasındaki bağlantının kurulmasını sağlayan Pamukluk Barajı Sulaması İletim Tüneli” 5 Ocak 2018 tarihinde tamamlanmıştır. Yine Pamukluk Barajı Sulamasında inşaat çalışmalarımız devam ediyor. 3 farklı kısım halinde çalışılarak hayata geçirilecek olan Pamukluk Barajı Sulaması ile toplam 184.760 dekar zirai arazi suya kavuşturularak Mersinli çiftçimizin hizmetine sunulacaktır. Sulama Projelerinde bugüne kadar 170.000 m boru döşenmiştir. Proje kapsamında gerçekleştirilmekte olan kamulaştırma çalışmaları ise 37 mahallenin 14’ünde tamamlanmış olup diğer kısımlarda devam ediyor. ’dedi.

Genel Müdür Aydın son olarak Pamukluk Barajı Projesi dâhilindeki İçmesuyu Arıtma Tesisi Projesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki yerleşimler ile 15 yerleşim yerine menba kalitesinde içmesuyu temini sağlanacaktır. İçmesuyu Arıtma Tesisi için inşaat ihale hazırlıkları devam ettiğini de açıklayarak Pamukluk Barajı İçmesuyu İsale Hattı ile de İçmesuyu Arıtma Tesisine 127,54 milyon m3 su iletilebilecektir. Bu kapsamda 35.000 metre isale hattı yapılacaktır. Çalışmaların tüm hızıyla devam etmekte olduğunu açıklayarak sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mersin, Pamukluk, Barajı, Sulama,, Enerji, ve, İçmesuyu, Temin, Edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı