Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 13:08 Bu haber 7180 kez okundu
 
Mersin Narenciye Festivali’nin 7. Si de Kapandı
İstikbal Haber/- Mersin/ Mersin Narenciye Festivalimizin yedincisi kapanış programı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Mersin Narenciye Festivali’nin 7. Si de Kapandı

 

Mersin Narenciye Festivali’nin 7. Si de Kapandı

 

- Mersin Valisi Ali İhsan Su’da Narenciye festivalinin kapanış konuşmasında 300 binlerden 550 bine çıkan ziyaretçi sayısının 2020 yılında bir milyonu geçmesini istedi.

- Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Mersin Narenciye’nin Başkentidir.

- Özdemir, “ Bir festivalin ne kadar başarılı olduğunun en iyi göstergesi, ortaya koymuş olduğu hedeflere ulaşabilme yeteneğidir.

İstikbal Haber/- Mersin/ Mersin Narenciye Festivalimizin yedincisi kapanış programı yapıldı. Mersin Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleşen etkinliğe Mersin Valisi Ali ihsan Su, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Merkez İlçe Belediye Başkanları, Oda ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, Festival İcra Kurulu Üyeleri, Basın Mensupları ve davetliler katıldı.

Festival Kapanış Programını İsmail İnam sundu. Festival  görsellerinden oluşan kısa film gösterimi ile başlayan programda açılış konuşmasını Festival İcra Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir yaptı. “Kazasız, belasız ve yağmursuz bir festivali geride bırakmanın mutluğunu hep birlikte yaşıyoruz.” Diye sözlerine başlayan Özdemir, Festivalin beş ana hedefini anlattı ve festivalin başarılı olduğunu söyledi. Özdemir, “ Bir festivalin ne kadar başarılı olduğunun en iyi göstergesi, ortaya koymuş olduğu hedeflere ulaşabilme yeteneğidir.

2010 yılında, bu yolculuğa çıkarken beş ana hedef belirlemiştik.

İlk hedefimiz, Akdeniz'in incisi Mersinimizin bir narenciye kenti olduğu gerçeğini ortaya koymak idi.

Sektörel raporlardan tutun da internet arama motorları sonuçlarına kadar bu algıyı fazlasıyla güçlendirmiş olduğumuz kanaatindeyim. Bu konuda bir başka örnek de 2020 yılında kentimizde yapılacak olan Uluslararası Turunçgil Kongresi'dir.

Bu hususta emeği geçen arkadaşlarımızın ifadeleri ile bu önemli organizasyonun kentimize kazandırılmasında festivalimizin de önemli katkısı olmuştur.

fESTİVALİMİZİN İKİNCİ HEDEFİ İLİMİZİN TANITIMINA KATKI SAĞLANMASI İDİ

Bu konuda en güzel göstergemiz mevcut verilerdir. Uluslararası haberler içerisinde ilgili taraflarca keşfedildiğimiz bazı yayınlar oldu. 93 milyon takipçi sayısına sahip China Global Television Network,  Aynı ülkeye ait 74 milyon takipçili People’s Daily ve dünyanın en önemli yayın organlarından biri olan The Times'a konu olduk.

25 ayrı yabancı gösteri grubumuzun ülkeleri festivalimizi haber yaptı.

Ulusal ölçekte yayın yapan 60'ı aşkın televizyonda yer aldık.

Tüm Türkiye’de internet üzerinden yayın yapan bin 500 dolayında haber sitesinde kendimizi gösterdik.

Reklam benırlarımız ulusal ölçekte 3 milyon 400 bin kişiye ulaştı.

Sosyal medya hesaplarımız ve fenomenler vasıtasıyla yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları ile 7 milyonu aşkın kişiyi festivalimizden haberdar ettik.

Üstelik, AndoluJet ve Food & Travel gibi uluslararası platformda ülkemizi temsil eden yayın organları halen ücretsiz olarak "Narenciye Festivali ve Mersin" odaklı yayınlar hazırlıyorlar.

fESTİVALİMİZİN ÜÇÜNCÜ HEDEFİ İSE

 İLİMİZİN SAHİP OLDUĞU TÜM DEĞERLERİN YANSITILMASIYDI.

Belediyelerimizden ticari işletmelerimize, sivil toplum örgütlerimizden üniversitelerimiz ile kurum ve kuruluşlarımıza kadar kentimizin tüm dinamikleri bu sürece dahil oldular. İlimiz dışından gelen medya mensuplarının da tüm bu güzel değerleri aktarabilmeleri için her türlü imkanımızı seferber ettik.

Gerek az önce vermiş olduğum rakamlar gerekse festival süresince ve sonrasında almış olduğumuz geri bildirimler bu konuda önemli yol kat ettiğimizi göstermektedir.

fESTİVALİMİZİN DÖRDÜNCÜ HEDEFİ: "Başta kentimiz sakinleri ve aileleri olmak üzere tüm bölge illerden gelen ziyaretçilerimize keyifli zaman geçirecekleri bir şenlik ortamı sunmak" idi.

Bugüne kadar ki en yüksek seviyeye ulaştığımız ve resmi rakamlar ile yaklaşık 550 bin olan ziyaretçi sayımız, bu hedefi yakalama düzeyimizin en güzel ispatıdır.

Kentimizin tüm dinamiklerin el ele vererek, Mersin için birlik ve beraberliğimizin kuvvetlendirilmesi ise beşinci hedefimizdi.

Valiliğimiz himayesinde kentimizdeki 27 kurum bir bütün olduk.

Tüm Mersinliler ile bütünleştik ve kentimizin simgesi olan narenciye etrafında kenetlenerek tek vücut olabileceğimizi herkese gösterdik.

Mersin Narenciye Festivali artık Mersin mozaiğini ayakta tutan en önemli birleştirici unsurlardan biri olmuştur.

GELECEK YIL ÇOK DAHA COŞKU DOLU VE GÖRKEMLİ BİR FESTİVALDE BULUŞMAYI DİLİYOR

Sözlerime son verirken, festivalimizin hazırlık aşamasından, şu anki kapanış toplantımıza kadar, tüm süreç boyunca himayelerini ve desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Ali İhsan Su nezdinde başta Belediye Başkanlarımız olmak üzere katkı sağlayan ve emeği geçen herkese ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.

Önümüzdeki dönem için önceliğimiz mevcut hedeflerimizi gerçekleştirme derecemizi daha da kuvvetlendirmektir.

Diğer yandan, yeni hedefler ile festivalimizin çıtasını çok daha yukarılara taşımaktır.

Son festivalimizde olduğu üzere, hepimizin sahiplenmesi ile gelecek yıl çok daha coşku dolu ve görkemli bir festivalde buluşmayı diliyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”Dedi.

Kış: Mersin Narenciye’nin Başkentidir

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, konuşmasında “Narenciye, sadece mis kokulu bir meyve olmaktan öte, kentimizin narenciye üretiminde dünyada 7., Avrupa’da 2. sıraya yükselmesini sağlamış, önemli bir ekonomik değer haline gelmiştir. Ülkemizin 2019 yılındaki narenciye ihracatı 1.6 milyon tona ulaşmıştır. Bunun yüzde 39 oranındaki 634 bin tonunu sağlayan güzel kentimiz, bu alanda liderlik bayrağını da gururla taşımaktadır.  Ülkemiz geçen yıl narenciye ihracatından 750 milyon dolar gelir elde etmiştir ve bu gelirin yüzde 42’lik bölümü, yani 320 milyon doları Mersin’e aittir. Rakamlar da göstermektedir ki Mersin narenciyenin başkentidir. Bu güzel tablonun oluşmasında emek veren herkesi ayrı ayrı kutlamak istiyorum. Bu haklı gurur burada bulunan tüm paydaşlarımıza aittir.”

“Narenciyeyi ihmal edemeyiz”

Kent ekonomisinde bu derece önemli bir paya sahip olan narenciyenin, Mersin’in marka bilinirliğine yönelik çalışmalarda da önemli bir yere sahip olması gerektiğine işaret eden Kış, “Unutmayalım ki, marka değeri ve bilinirliği olmayan, kentiyle bütünleşemeyen, pazarlama stratejisi olmayan bir ürün, yerini rakibine bırakmak durumundadır. Bu nedenle kentimize ve bölgemize bu kadar katkı sağlayan narenciyeyi ihmal edemeyiz. Bunu da ancak etkili iletişim çalışmaları ve büyük organizasyonlarla gerçekleştirebiliriz. Bu çalışmalar olmadan kentimizin imajına ve marka değerine katkı sağlamamız da mümkün değildir” diye konuştu.

“24 saat yaşayan bir şehir”

Mersin Ticaret Borsası’nın öncülüğünde, Mersin Büyükşehir Belediyesi de dahil pek çok değerli paydaşın desteğiyle 7 yıldır gerçekleştirilen Mersin Uluslararası Narenciye Festivali’nin, bu markalaşma çalışmalarının en önemli örneklerinden birini oluşturduğunu ifade eden Gülcan Kış, şunları söyledi:

“Bu yıl 550 bin kişinin katıldığı bu festival, sadece kentimizden değil, dünyanın dört bir yanından ve çevre illerden pek çok misafiri de ağırlamıştır. Festivali ziyaret eden misafirlerimiz sadece Narenciye Festivali’ne katılım göstermemiştir elbette. Aynı zamanda kadim kentimizin eşsiz lezzetlerine ve pek çok tarihi güzelliklerine şahit olmuş, denizin havasını içine çekerek, kentimizin iklimi gibi yüreği de sıcacık misafirperver insanlarını yakından tanıma fırsatını yakalamıştır. Kısacası Mersin’in ekonomisine katkı sağlayan narenciye, aynı zamanda farklı kültürleri de birleştirmiş, Mersin’i dünyaya sevdirmiş, tanıtmış ve kendine hayran bırakmıştır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin’in 24 saat yaşayan, hayatın tüm seslerinin çınladığı, bir eğitim, kültür, sanat ve festivaller kenti olması için çabamızı her gün artırarak sürdüreceğimizin de bilinmesini istiyorum. Bunu siz değerli paydaşlarımızla, sanatçılarımızla hep birlikte el ele vererek yapacağız. Bugün kapanışını yaptığımız 7. Mersin Uluslararası Narenciye Festivali’nin gerçekleşmesinde katkı sunan, emek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelecek yıl daha da büyüyerek yeni bir festivalde buluşmak dileğiyle hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

MERSİN VALİSİ ALİ İHSAN SU: BU YIL BİR MİLYONU GEÇMELİ

Mersin Valisi Ali İhsan Su’da Narenciye festivalinin kapanış konuşmasında 300 binlerden 550 bine çıkan ziyaretçi sayısının 2020 yılında bir milyonu geçmesini istedi. Narenciye Festivali’nin Mersin’de yapılan festivaller içinde ilk sırayı aldığının altını çizen Vali Su, festivalinin katılımcı sayısı ile uluslar arası olması ile, ulusal anlamda takip edilmesi ile ve Türkiye genelinde üretilen narenciyenin büyük çoğunluğunun ilimizde üretilmesi ile bu önceliği aldığını belirtti. Vali Su, 2018’de 300 binleri geçen  kişi ile 2019 yılında 550 bin kişi ile yapılan Festival bu yıl daha çok katılımcının gelmesi için çaba gösterilerek bir milyon kişi ile yapılmasını hedef gösterdi. Vali Su, Festivale emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mersin, Narenciye, Festivali’nin, 7., Si, de, Kapandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı