Haber Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 14:19 Bu haber 22506 kez okundu
 
“Mahalle Denetim Ekipleri” Oluşturulacak
Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplandı. Tedbirler konusunda alınan kararlar açıklandı. Kararlar içerisinde “Mahalle Denetim Ekipleri”de kurulacak.
SAĞLIK Haberi
      “Mahalle Denetim Ekipleri” Oluşturulacak

            Mahalle Denetim Ekipleri” Oluşturulacak

Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplandı. Tedbirler konusunda alınan kararlar açıklandı. Kararlar içerisinde Mahalle Denetim Ekipleri”de kurulacak.

Alınan kararların açıklaması şöyle; “Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 17/08/2020 tarihinde saat 13:00’da Mersin Valisi Ali İhsan SU başkanlığında; İçişleri Bakanlığının 14.08.2020 tarih ve 13180 sayılı “ İzolasyon Tedbirleri Hk ” ve 14.08.2020 tarihli ve 13186 sayılı “ İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri” konulu Genelgeleri doğrultusunda gerekli kararları almak üzere olağanüstü toplandı.

İçişleri Bakanlığının 30.07.2020 tarihli ve 12682 sayılı Genelgesinde, Koronavirüs salgını ile mücadele amacıyla yürütülen denetim faaliyetlerinin tek elden yönetimi, her türlü şikayet ve ihbarın yapılabileceği çağrı sisteminin kurulması, denetim faaliyetlerine dair merkezi veri tabanının oluşturulması, yetkilendirilmiş uzman denetim ekiplerinin kurulması, tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesi vb. amaçlarla, pilot uygulama olarak Kırıkkale İlinde “İl Salgın Denetim Merkezi” oluşturulması ve uygulama sonuçlarına göre diğer illere yaygınlaştırılması talimatı verilmişti. 

Aynı Genelgenin 2 nci maddesi ile “izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının Vali/Kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilmesi ve sıklıkla denetlenmesi” gerektiği bildirilmişti.

            İçişleri Bakanlığınca Kırıkkale İlinde devreye alınan İl Salgın Denetim Merkezinden elde edilen sonuçlar çerçevesinde tüm illerimizde en kısa sürede İl Salgın Denetim Merkezlerinin faaliyete geçirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

             Sağlık Bakanlığının “Hayat Eve Sığar (HES)”, “Güvenli Alan” ve “Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS)” ile gerekli entegrasyonları sağlayacak merkezi yazılım, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca tamamlanma aşamasındadır.

Yazılımın tamamlanmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde tüm il ve ilçelerimizde uygulamaya alınması hedeflenen İl/İlçe Salgın Denetim Merkezlerinin koordinasyonunun illerde Valilerin gözetiminde vali yardımcısı ilçelerde ise kaymakamlarca sağlanacağı belirtilmiştir.

            Öte yandan, evde izolasyona tabi tutulan Covid19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşlarımızın, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir.

Bunun önüne geçilmesi amacıyla ilimiz genelinde uygulanmak üzere;

            · İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, Covid 19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanması,

            · Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla il merkezimizde İl Salgın Denetim Merkezi, ilçelerimizde ise İlçe Salgın Denetim Merkezlerinin oluşturularak ilçelerde İlçe Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekiplerinin oluşturulması,       

            · Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerimizin personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) ve kolluk personelinin görevlendirilmelerinin sağlanması, 

            · Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasının yanı sıra konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195 nci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılması hususu;

            İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir.”Denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , , , , “Mahalle, Denetim, Ekipleri”, Oluşturulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı