Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 11:52 Bu haber 3147 kez okundu
 
Feyzioğlu: İstinaflarda kesinleşme sınırı 2 yıla çekilmeli
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, pek çok suç tipinin Yargıtay'a gitmeden istinaflarda (Bölge Adliye Mahkemesi) kesinleştiğini, istinaflar arasında içtihat birliği de olmadığını belirterek,
- Haberi
Feyzioğlu: İstinaflarda kesinleşme sınırı 2 yıla çekilmeli

Feyzioğlu: İstinaflarda kesinleşme sınırı 2 yıla çekilmeli

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, pek çok suç tipinin Yargıtay'a gitmeden istinaflarda (Bölge Adliye Mahkemesi) kesinleştiğini, istinaflar arasında içtihat birliği de olmadığını belirterek, "Bunun çözümü, istinaflarda kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek" dedi.

 

Feyzioğlu, yargıdaki çifte uygulama ve bununla ilgili çözüm önerilerini Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e şöyle anlattı:

 

"Sorun, birlikte yargılanan kişilerden bir kısmı hakkında verilen 5 yıldan fazla ceza Yargıtay'a temyiz edilebiliyor. Cezası 5 yıldan az ise İstinaf Mahkemesi kararı kesin oluyor. Temyizde, Yargıtay hükmü bozarsa yeniden yapılan yargılamada bu kişilerin beraat etme ihtimali doğuyor. Buna karşın, daha önce birlikte yargılandıkları ve cezaları 5 yıl ve daha az tespit edilen kişilerin bu mahkumiyetleri istinaf mahkemesinde onaylanırsa kesinleşiyor ve infaz başlıyor. Yani daha yüksek ceza alan kişiler temyiz denetimine tabi oldukları için sonuçta beraat edebiliyor. Daha az ceza alanlar ise aldıkları ceza miktarı temyiz sınırının altında olduğu için istinafta bu ceza onaylanırsa, Yargıtay'a temyize gitmeksizin hapis cezasının infazı başlıyor. Bu büyük bir çelişkidir.

 

Çözüm istinafta kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek

 

Türkiye'de sadece yüzde 10 dava Yargıtay'a gidebiliyor. Yargıtay'ın önüne ceza kanunundaki pek çok suç tipi artık gitmiyor. Giderse de yerleşik içtihat oluşturacak sayıda hüküm gidemiyor. Bunun sonucunda ceza kanununun aynı maddesinin örneğin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yorumu, Ankara yorumu, Erzurum yorumu, İzmir yorumu çıkıyor. Yani, Bölge Adliye Mahkemesi sayısınca hukuk uygulaması ortaya çıkıyor. Bu bizi, çok hukuklu bir düzene taşıyor. Hukuk güvenliğini ortadan kaldırıyor. Aynı fiili Ankara bölgesinde işlerseniz farklı yorum, Erzurum'da işlerseniz farklı yorum olabiliyor. Bunun çözümü, istinafta kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek. Yani, ilk derece mahkemelerinin verdiği 2 yıl ve altı cezalar istinafta onaylanırsa kesinleşmesi. Nitekim Yargıtay Başkanı'mızın da kamuoyuna açıkladığı öneri bu şekildedir. Yargı bir bütün olarak mevcut durumdan rahatsızdır. Bu durum, üniter devlet yapısına da zarar vermektedir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Feyzioğlu:, İstinaflarda, kesinleşme, sınırı, 2, yıla, çekilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı