Haber Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 08:23 Bu haber 7270 kez okundu
 
Esnaf Genel Müdürü Erkan, Mersin’de esnafla buluştu
Ticaret Bakanlığı Esnaf-Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince düzenlenen “ İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.
EKONOMİ Haberi
Esnaf Genel Müdürü Erkan, Mersin’de esnafla buluştu

Esnaf Genel Müdürü Erkan, Mersin’de esnafla buluştu

Ticaret Bakanlığı Esnaf-Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince düzenlenen “ İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ve Birliğe bağlı 69 oda başkanın katılım gösterdiği toplantıda esnaf ve sanatkarların vergi, mevzuat, e-ticaret, pazarlama ve markalaşma, haksız rekabet, esnaf sanatkarların sosyo ekonomik yapısının güçlendirilmesi gibi sorunları masaya yatırıldı.

Ticaret Bakanlığı Esnaf-Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince düzenlenen “İstişare ve Değerlendirme toplantısına” katılım gösterdi.

Birlik hizmet binası önünde Başkan Talat Dinçer tarafından bir buket çiçekle karşılanan Genel Müdür Necmettin Erkan, buradan makama geçerek kısa süreli birebir görüşme yaptılar. Ardından Birlik Konferans Salonunda düzenlenen istişare toplantısına geçildi. İstişare ve Değerlendirme toplantısına Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Adana ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Sözütek, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız, Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Mersin Orta Akdeniz Gümrükler Başmüdürü Ceylan Er, Adana 1 Nolu Bölge EKK Başkanı Muhammet Yalçın ile Mersin ESOB’ a bağlı 69 meslek odasının başkanları katılım gösterdi.

İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılış konuşmasını yapan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Genel Müdür Erkan ve tüm davetlileri hoş geldiniz dileklerini iletti. Yaptığı konuşmada teşkilatın yapılanması hakkında bilgi veren Başkan Dinçer, birlik  bünyesinde 69 meslek odası ve bunlara kayıtlı 55 bin esnaf sanatkarın bulunduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında Mersin’in ülkemizin her yanından vatandaşlarımızın bulunduğu küçük bir Türkiye olduğunu vurgulayan Başkan Dinçer, kentte Suriyeli sığınmacılarca kontrolsüzce  işyerlerinin açıldığına vurgu yaparak , böyle bir ortamda esnaf sanatkarların ayakta kalmaya çalıştığını ifade etti. Bir çok mesleğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Başkan Dinçer, “ Akıllı telefonlar, fotoğrafçılığı, konfeksiyonculuk terziliği, LCD ekranlarla tv tamirciliği bitiyor. Yine e-faturayla birlikte matbaacı esnafımız büyük darbe yiyecek” dedi. Konuşmasının devamında belediyelerce verilen gayri sıhhi müessese ruhsatların Esnaf Odalarınca verilmesi talebinde bulunan Başkan Dinçer, yine ulaşım sektörünün bağlı olduğu UKOME’de esnafın bir kişiyle temsil edildiğinin altını çizerek, UKOME’nin yapısının yeniden gözden geçirilerek esnaf sayısının arttırılması gerektiğini kaydetti.

Açıklamasında Mersin’de Kasım ayı itibarıyla 4 bin 400  esnafın işyeri kapatırken, beş bine yakın yeni işyeri açıldığı bilgisini paylaşan Başkan Dinçer, “Ortada bir kısır döngü var. İstatistiklerimize göre Mersin’de açılan her işletmelerin yüzde 33’ü bir yılı doldurmadan, yüzde 98’i beş yılı doldurmadan kapanıyor. Ortalama bir işyerinin açılımına yüz bin lira masraf edildiğini düşünürsek, ortaya korkunç rakamlar çıkıyor. Bunun için esnaf sanatkarlarımızı koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almamız gerekiyor, esnafımızı planlamamız gerekiyor. Yine bunun yanı sıra tavan fiyat uygulaması da esnafımızı olumsuz etkiliyor. Eskiden biz taban ücret belirlerdik, kimse bunun altına inemezdi, şimdi taban fiyat uygulaması çıktı, taban serbest bırakıldı. Hal böyle olunca esnafımız fiyat indirme yarışına girerek kendi kendine zarar vermekte, haksız rekabet ortamı yaratılmakta. Bunun için taban fiyat uygulamasına yeniden geçilmeli” dedi.

Başkan Dinçer konuşmasında ayrıca ESBİS sistemi, nace kodlarıyla ilgili yaşanan sorunlar  ve e-ticaretin esnaf sanatkara verdiği zarar konusunda da bilgi paylaşımında bulundu ve esnaf sanatkarların marka, pazarlama konusunda mutlaka değişimi ve teknolojiyi yakalaması, güçlü esnaf, güçlü sanatkar modelinin yaratılması gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra söz alan Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’da Ticaret Bakanlığı’nın esnaf ve sanatkarlar için yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi verdi.  Esnafa kullandırılan kredilerde yıllar içinde artış olduğunu ve geri ödemelerde esnafın durumu dikkate alınarak kolaylık sağlandığı ifade eden Necmettin Erkan, geçtiğimiz Ekim ayında hem komisyon oranları hem de geri ödeme sürelerinin yeniden esnaf lehine düzenlendiğini dile getirdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sisteminde (ESBİS) yapılan iyileştirmelere de değinen Erkan, bu yeni sistemle ilgili Birlik Genel Sekreterlerine ve Sicil Memurlarına eğitim toplantıları düzenlendiğini belirterek, 2020 yılında sistemin devreye girmesiyle oda kayıtlarından muhasebe sistemine birtakım yenilikler olacağını, bu yeniliklerin hem iş ve işlemleri kayıt altına alacağını hem de esnafın halihazırda uzun süren bazı işlemlerinde süreyi kısaltacağı söyledi. Erkan, “2020 yılından itibaren ESBİS Sistemi Mobil hale gelecek. Esnafımız işlemlerinin önemli bir kısmını cep telefonu üzerinden yapabilecek. Esnaf ve Sanatkar Odaları da pek çok işlemi sistem üzerinden yapacak. ESBİS’in Coğrafi Bilgi Sistemine entegre edilmesiyle tüketiciler yakınlarındaki esnafı görebilecek. Esnafın daha fazla müşteriye ulaşması sağlanacak.” dedi.
Son olarak söz alan Mersin Milletvekili Hacı Özkan’da Ak Parti hükümetlerinde esnaf sanatkarlara yönelik getirilen desteklerden bahsederek, esnafa kullandırılan kredi faiz oranlarının yıllık yüzde 5 lerin altına çekildiğini kaydetti. Özkan, sorunların çözüm adresinin meclis olduğunu kaydededek,. Esnafın mutlak suretle, belediye meclis üyelikleri, belediye başkanlıkları ve milletvekilliğinde temsil edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer tarafından günün anısına Esnaf Genel Müdürü Necmettin Erkan’a tablo taktim edildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnaf, Genel, Müdürü, Erkan,, Mersin’de, esnafla, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı