Haber Detayı
01 Ekim 2019 - Salı 06:28 Bu haber 4719 kez okundu
 
Ercan: “….Biz Nereye Gidiyoruz?...”
Türk Eğitim-Sen Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Metin Ercan yaptığı basın açıklamasında öğretmene yapılan şiddeti kınadı.
EĞİTİM Haberi
Ercan: “….Biz Nereye Gidiyoruz?...”

Ercan: “….Biz Nereye Gidiyoruz?...”

Türk Eğitim-Sen Mersin 1 Nolu Şube Başkanı  Metin Ercan yaptığı basın açıklamasında öğretmene yapılan şiddeti kınadı.  Mezitli Vali Şenol Engin İlkokulu önünde yapılan basın açıklamasında Başkan Ercan,  ….öğretmene saygı gösterildi, kadına el kaldırılmazdı… diyerek “nereye gidiyoruz” şeklinde tepkisini ortaya koydu. Başkan Ercan, “Vali Şenol  Engin İlkokulunda görevli öğretmenimiz Nigar Özçelik Hanımefendi kendini bilmez bir öğrencinin babası tarafından darp edilmiştir. Üzülerek söylüyorum bize neler oluyor bizim kültürümüzde geleneğimizde kadına el kaldırılmazdı, öğretmene saygı gösterilir baş tacı edilirdi nereye gidiyoruz böyle, sadece yazıklar olsun. Bu tür saldırıların aynı okulda eğitim öğretim gören öğrencilerimizi de olumsuz etkilediğini öğrencilerimizin küçücük yüreklerinde tamiri imkânsız yaralar açtığını da unutmayalım. Hiçbir sendika ayırımı yapmadan eğitim çalışanlarına yapılan bu barbarca davranışları lanetliyor, kınıyor ve bu saldırıda şiddete maruz kalan Nigar Öğretmenimizin şahsında bütün eğitim camiasına yapıldığını yüksek perdeden haykırıyoruz. Acaba yarın hangi okulumuzda hangimizin başına böyle bir olay gelecek diye endişe ediyoruz. Buradan yükselen çığlığımızı evvela mesleğimizi hor gören, bizleri güvercinlere benzeten, itibarsızlaştıranlar acaba duyabilecek ve artan bu şiddet olaylarından kendine pay çıkarabilecek mi? Asılsız BİMER ve CİMER ihbarları dikkate alınmaya devam edecek mi? Bundan böyle yaşanacak bu tür herhangi bir olay karşısında sadece basın açıklaması yapmakla yetineceğimiz sanılmasın. Burada yüreklerini birleştirmeye gelen eğitim camiası daha radikal kararlar almaya ve bunları uygulamaya muktedirdir. Kendi işyerimizde can güvenliğimizin tehlikede olduğu bir ortamda hangi aşk ve şevk ile hizmet üretebileceğiz?  Artık yeter!

OKULLARDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINMALI
Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir.   Okullar da güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır.
ARTIK SABIRLAR TÜKENDİ!
Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.
Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!
Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Bu Okulumuzdaki gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin.
Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır. Şiddete maruz kalmış meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyuna gündemine gelmemeyi diliyoruz.
Unutmayalım; öğretmen sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ercan:, “….Biz, Nereye, Gidiyoruz?...”,
Yorumlar
Haber Yazılımı