Haber Detayı
19 Haziran 2019 - Çarşamba 11:49 Bu haber 3989 kez okundu
 
En Baba Kutlama
Bu yılki Babalar günü kutlamasını Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği (TAŞYAD) olarak Mersin’deki kardeş kuruluşlardan Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) ile birlikte kutladık.
YAŞAM Haberi
En Baba Kutlama

EN BABA KUTLAMA

 

Her yıl Haziran ayının 3. pazarı “Babalar Günü” olarak kutlanır.

Bu yılki Babalar günü kutlamasını Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği (TAŞYAD) olarak Mersin’deki kardeş kuruluşlardan Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) ile birlikte kutladık.

Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) başkanı gazeteci dostumuz, Mersin İstikbal gazetesi sahibi Rüştü Aydın ve eşi gazeteci Fatma Hanım  bizleri Mersin’deki Babalar günü kutlamasına davet etti.

Tarsuslu Şair ve Yazarlar Derneği olarak birçok etkinliklerine TAŞYAD ailesi olarak biz Tarsuslu yazar ve şairleri de davet ederler.

16 Haziran 2019 Pazar gününe denk gelen  bu yılki Babalar Günü kutlama etkinliklerine de davet edildik. Davete icabet etmek için Tarsus’tan bir grup yazar  ve şair arkadaş Mersin’e gittik. TAŞYAD  önceki dönem başkanı Emekli Edebiyat öğretmeni abimiz, Halil Aksoy başkanlığında bendeniz Yakup Boncuk,  şair arkadaşlarım, Mehmet Sarı, Mehmet Örsel ve Fatma Özger Bilgiç hanım olmak üzere trenle yolculuk yaparak 27 km. uzaklıktaki il merkezine gittik. Dernek başkanımız Doğan Akpınar hocamızın yakınlarından birinin vefatı nedeniyle gelememesi üzerine, kendisinin selam ve sevgilerini ilettik.

Mersin’in tarihi Yoğurt pazarı parkında Babalar günü münasebetiyle düzenlenen etkinliğe katıldık. Bizleri törenin yapıldığı alanın girişinde Rüştü bey ve eşi Fatma Aydın, dernek üyelerinden Remziye Çelik,  Yaşar Yılmaz,  Necmiye Duru, TRT kökenli şairlerimizden Baha Sadık Akıner, gazeteci yazar Fatih Alkar karşıladı. Mersin’de şair ve yazar arkadaşlarımızdan gördüğümüz sıcak karşılama bizleri onure etti. Basın ilan kurumu Mersin şube başkanı Çetin Oranlı da etkinliklere kitabı ile katıldı.

XX

YOĞURT PAZARINDAYIZ

Babalar günü etkinliği ve kutlaması, Yoğurt Pazarındaki parkta Akdeniz belediyesinin destekleriyle düzenleniyordu. Bu nedenle bizden hemen sonra alana Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa  Gültak beyefendi de geldi ve tüm şair ve yazarlarla tek tek tokalaştı.

Masalarında isimliklerinin arkasında kitapları ile birlikte törene katılan Rüştü Aydın ile birlikte Şah İsmail Ateş, Kamil Durmuşoğlu, Şadan  Köse, Baha Akıner, Fatih Alkar, Mustafa Yörük, Çetin Oranlı, Orhan Kır, Halil Aksoy, Cumali Efe (Destancı), Ali Yapalak, Mete Yıldız, Duran Abacı, Mehmet Doğan ve Salih Aydın ile tek tek tokalaşıp hem katılımlarından dolayı teşekkür eden, hem de”Baba Yazar” olarak etkinliklere renk kattıkları için herkese teşekkür etti.

Tören alanında Mersin’li yazar ve şairlerin yanı sıra, Tarsus’tan TAŞYAD üyeleri olarak bizde 6 arkadaşımızla birlikte yer alırken ayrıca Erdemli, Silifke, Mezitli  gibi diğer ilçelerimizden de gelen şair ve yazarlarımız vardı.

Rüştü Aydın ve eşi Fatma Aydın’n dernek yönetimindeki arkadaşlarının özverili çalışmaları ile ve Akdeniz Belediyesinin de sponsorluğunda düzenlenen ”En baba Yazarlar ve Şairler etkinliği” şair ve yazarların BABA üzerine söyleşi ve şiirleriyle renklendi.

XX

GÜLTAK’A TEŞEKKÜR

Kutlamalara katılan Mersin  Akdeniz Belediye Başkanı  Muhammed Mustafa  Gültak bey Babalar ve Analar üzerine veciz bir konuşma yaptı.

Gültak “Nasıl ki aile, toplumun temel taşı ise; babalarımız da bu temeli ayakta tutan çok büyük sağlam çınarlarıdır. Babalarımız her şeyin en güzelini hak eder. Çünkü onlar bizim için karşılıksız her türlü vefayı, cefayı ve fedakarlığı veren bizim en büyük yol göstericilerimizdir. Başımız dara düştüğünde yanımızdadır. İyi günde kötü günde her zaman yanımızdadır babalarımız. En sıkıntılı günlerimizde gölgesinde soluklandığımız çınarlar gibidir babalarımız. Onların bir tek isteği vardır, çocuklarını güzel bir geleceğe hazırlayabilmek, ahlaklı örf ve adetini bilen devletini milletini bayrağını Cumhuriyetini ülkesini seven, bir nesil yetiştirmektir, babalarımızın ve annelerimizin en büyük gayesi.İşte aile baba ve anne huzurlu olursa o aileden de bu değerlere sahip çıkacak çocuklar yetişir ki bizimde en büyük ihtiyaç duyduğumuz  ülke olarak onlardan bir tanesidir. Fedakârdırlar ailede anne baba. Bu gün babalar günü ama her ikisini de unutmamak gerek.” diye konuştu.

MEYAD Başkanı  Rüştü Aydın’da “Babam” şiirini okudu, bizlere duygulu anlar yaşattı. Etkinliğin açılış konuşmasını da yapan Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın , Mersinlilerin  ve törene katılan herkesin Babalar gününü kutladı. Başkan Aydın, yaşayan babalara sağlık sıhhat dileğinde bulunurken rahmetli olan babalara da Allah’tan rahmet diledi.  Aydın “babanın kıymeti yaşarken bilinmeli” dedi. Aydın, “ Evlat babasının kıymetini yaşarken bilmeli, Baba atadır. Baba güç demektir. Babasını örnek alan oğlu yaptığı her işte başarılı olacaktır.” dedi.

Yine birçok şair ve yazarın Babama Mektup ana başlığı altında  okuduğu şiirlerde bizlere babanın önemini ve değerini, varlığını daha iyi anlattı.

Destancı Cuma Efe’nin şiirleri ve manileri ile renklenen etkinlikte birde belediye başkanı Gültak ile ben dahil birçok şair ve yazarın adlarına dörtlükler söylemesi alkış aldı.

Bizim içinde güzel ve değişik bir Babalar Günü kutlaması oldu. Harika bir Pazar günü geçirdik.

Etkinliğe emek veren, destek veren ve katılım gösteren herkese teşekkürler.

Tek üzüntüm ise Tarsus’ta Babalar gününe özel kimsenin bir etkinlik yapmamasıydı..

Yakup Boncuk/Tarsus

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, Baba, Kutlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı