Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 08:00 Bu haber 4724 kez okundu
 
Çocuk oyun alanlarına aman dikkat !
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, ülkemizde gerekli tedbir ve denetimlerin alınmamasından kaynaklı sonu bir türlü gelmeyen ihmaller ile elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden vatandaşlarımızın derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Ö
YAŞAM Haberi
Çocuk oyun alanlarına aman dikkat !

Çocuk oyun alanlarına aman dikkat !

(Elektrik Tesisatları Denetlensin , Eksikler Giderilsin!)
 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, ülkemizde gerekli tedbir ve denetimlerin alınmamasından kaynaklı sonu bir türlü gelmeyen ihmaller ile elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden vatandaşlarımızın derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın park ve bahçelerde oynadığını, havuzlara girdiğini hatırlatarak ülkemizde sıklıkla yaşanan üzücü haberler arasında yaşanan kentimiz Mersin’de beş yaşındaki yavrumuzun park alanı olarak düzenlenen yerde oynadığı helikopterin üzerindeyken elektrik kaçağı ile hayatını  kaybettiği olayın üzerine uyarıda bulundu.

 

Atar, bu acı olayların elektrik tesisatlarının standartlarına,  ülkemizde 2012 yılında yürürlüge giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ve Yönetmeliklerine uygun tesis edilmemesinden kaynaklandığını belirterek, tesisatların bakımının düzenli yapılması ve denetlenmesi durumunda, ölümlü olayların yaşanmayacağını vurguladı.

‘ELEKTRİK TESİSATLARININ KONTROLÜNE ÖNEM VERİLMELİ’

Atar, İyi projelendirilmiş, kontrolden geçmiş, kontrol sonrası eksikleri giderilmiş bir elektrik tesisatında, olası insan hatalarına rağmen bu kazaların önlenebileceğini de ileri sürdü. Elektrik kaynaklı kazaların büyük kısmının, yetkisiz ve uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığını, mühendislik çalışmalarından ırak, projesiz, dağıtım şirketlerinin bilgisi dışında yaptıkları çalışmalar ve diğer müdahalelerden kaynaklandığını söyledi. Bu kazaların, elektrik tesisatlarının denetlenmesi ve denetim sonrası tespit edilen eksiklerin giderilmesiyle önlenebileceğini de vurgulayan Atar, şunları söyledi:

"Teknik olarak, tüm elektriksel donanım ve cihazlar için doğrudan veya dolaylı temasa karşı koruma önlemleri alınabilmektedir. Başta çocuklar olmak üzere tüm canlılar, uzman mühendislerin görüş ve önerileri doğrultusunda, elektrik tesisatına olası bir temasın ölümcül etkilerinden korunabilirler. Özellikle kamu kullanımına açık bina ve diğer tesislerdeki küçük eksikliklerden kaynaklı sorunların bile can alabileceği unutulmamalı, elektrik tesisatlarının kontrolüne önem verilmelidir. Bu projelendirmeler ve çalışmalar her zaman bilimden yana, kamu yararına duruşuyla bilinen meslek odalarının önü açılarak yapılabilir." dedi.

‘KONTROLLER DÜZENLİ YAPILMALI’

Mal ve Can güvenliğinin sağlanması için elektrik tesisatının yetkin mühendisler tarafından projelendirilmesi, imalatın yapımında standartlara uygun malzeme seçilmesi, işletme öncesi tesisat kontrolünün yapılmasının zorunluluk olduğunu ifade eden Atar, elektrik tesisatı, topraklama tesisatı ve yıldırımdan korunma sistemlerinin yıllık periyodik kontrolleri de düzenli olarak uzman mühendisler tarafından yapılmalıdır, dedi.

 

‘YÖNETMELİK ACİLEN GÜNCELLENMELİ‘

 

Çocuklarımızın park ve bahçe gibi kamuya açık alanlarda daha fazla vakit geçirmeye hakları olduğunu ifade eden Atar, önlem alınmadığı için bu kazalara maruz kalındığını bu düzenlemeler yapılmadığı taktirde bundan sonra da çocukların hayatından endişe duyacaklarını söyledi.

Atar, ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ivedilikle Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği TS HD 60364 standardı baz alınarak güncellenmeli, meslek odaları tarafından geçiş kılavuzları hazırlanmalı ve eğitimler verilmesi gerektiğini söyleyerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının  Enerji Verimliliğine uygun tesisatların yapılması, hem de güncel gelişmelere cevap verebilen yeni bir Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nin bir an önce yayınlanması gerektiğinin altını çizdi.

EMO Mersin Şube Başkanı Atar, ayrıca belediyelerin, yönetmelikte yüzme havuzlarına ilişkin detaylar yer almasa da ek tedbirler almaları gerekir dedi. Başkan Atar, havuzlarda su altında çalışan elektrik tesisatlarının da denetlenmesinin zorunlu olduğunu ifade etti .

EMO Başkanı Seyfettin ATAR,  can ve mal güvenliğinin sağlanması, tüm binaların ve tesislerin elektrik ve elektronik sistemlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi ve eksiklerinin belirlenmesi gerektiğini söyleyerek bu hizmeti almak isteyen vatandaşların  Odamıza ve uzman meslektaşlarımıza başvurabileceği çağrısında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuk, oyun, alanlarına, aman, dikkat, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı