Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 11:03 Bu haber 12575 kez okundu
 
Can Atilla’s Masiva feat. Elif Gökalp/Dünya Prömiyeri
Müziğin tek kişilik orkestrası olarak nitelendirilen Can Atilla, elektronik rock müziği projesi olan Masiva’nın dünya prömiyerini Mersin’de gerçekleştirecek.
KÜLTÜR Haberi
Can Atilla’s Masiva feat. Elif Gökalp/Dünya Prömiyeri

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali

(10 Nisan-02 Mayıs)

Can Atilla’s Masiva feat. Elif Gökalp/Dünya Prömiyeri

Müziğin tek kişilik orkestrası olarak nitelendirilen Can Atilla, elektronik rock müziği projesi olan Masiva’nın dünya prömiyerini Mersin’de gerçekleştirecek.

    18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaca ünlü müzisyen ve besteci Can Atilla’nın “Masiva” elektronik rock müziği projesinin dünya prömiyerini Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. Konser, 02 Mayıs 2019 Perşembe saat: 20.00’de Yenişehir Belediyesi AKM’de gerçekleştirilecek.

    İsmini Türk Tasavvufu’ndan alan Masiva, dünyada ve kainatta var olan her şey demek. Konserde,  İdea, Yunusname, Aşk-ı Hürrem (vokal), Esir Pazarı, Yıldızların Kulesi Galata (vokal), Hazerfen Semada, Justinyen, Leb-i Derya, Od, Rumeli Hisarı’nın Yapılışı, Sırlı Gemiler, Sultanlar Aşkına (Vokal), Şems Tutulması,Vivaldi İstanbul’da, Sarajevo Nights, eserlerini, *Can Atilla ile birlikte TRT sanatçılarından **Elif Gökalp (vokal), Mahir Şafak Tuzcu (elktro gitar),  Mehmet Levent Ünal (davul), Muhammet Özer (bas gitar), seslendirecek.

    *Müzik eğitimini Hacettepe ve Moskova konservatuvarlarında alan Can Atilla, çok sayıda film, belgesel, dizi ve tiyatro müziği besteledi. İlk albümü Bilinçaltı’nı çıkardıktan sonra ikinci albümü Waves of Wheels ile başta İngiltere ve Hollanda olmak üzere Avrupa’da büyük bir üne kavuştu ve bu yıllar boyunca çıkardığı albümleriyle sayısız ödülün sahibi oldu; sanat dergilerinde görsel müzik üzerine kuramsal yazıları çıktı. Avusturyalı besteci Anton Brucner’in 100. ölüm yıldönümü anısına bestelediği St. Florian Senfonisi’nin dünya prömiyerini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Sabiha Gökçen’in anısına yazdığı Senfonik Süit’i ise Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu ile seslendirildi. Osmanlı Üçlemesi adını verdiği Cariyeler ve Geceler, 1453 Sultanlar Aşkına, Aşk-ı Hürrem albümlerini 2005’te yayınladı. Mevlana’nın Çağrısı ve Piri Reis balelerinin dünya prömiyerini Mersin’de, Kerbela’yı İzmir’de gerçekleştirdi. Bestecinin diğer eserleri şunlardır; Diriliş Senfonisi, Altın Çağ, Concorde, Omni, Live, Kuvayı Milliye Destanı, Albotros (film müziği), Atatürk (film müziği), Ave. Dizi, sinema ve belgesel müzikleri; Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Halleri, Şaşıfelek Çıkmazı, Üç Kağıtçı, Vasiyet, Sır Çocukları, Kuruluş Osmancık, Tanrıların Tahtı Nemrut, Bam Teli, Gayri Resmi Hürrem, Yer Demir Gök Bakır, Aklı Havada, Çanakkale 1915.

   Can Atilla’nın başlıca aldığı Ödüller; Avni Dilligil Tiyatro Ödülü, 2002 Yılın Sanatçısı Ödülü, 2004 Afife Tiyatro Ödülü, 2004 Schwingungen Elections Yılın Sanatçısı, 2004 Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü, 2007 Lions Yılın En İyi Sahne Müziği Ödülü.

**Konserde solist olarak yer alan Elif Gökalp, Gazi Üniversitesi Şan Anasanat Dalı’nda lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. 1995 yılında TRT’nin açmış olduğu sınavı kazanarak Ankara Radyosu Çoksesli Çocuk Korosu’nu çalıştırdı. Kurumun pek çok etkinliğinde görev alan sanatçı, yaptığı konser ve resitallerle adından sıkça söz ettirdi. Çalışmalarını uzun süredir Can Atilla ile birlikte yürüten Gökalp, opera kültürünün temeli olan şan-vokal tekniğini Türk otantik ezgileriyle harmanlayarak geleneksel müziğimize ayrı renkler ve zenginlikler katmanın öncülerinden oldu. Solo albüm çalışmaları ve sahne performansları olan Sanatçı, Masiva’nın dünya prömiyerini Mersinli sanatseverler için seslendirecek.  

Biletlerinizi, Festival Ofisi’nden veya www.biletfest.com adresinden online temin edebilirsiniz. İletişim: 0324 237 78 10

Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Mersin Uluslararası Müzik Festivali,

Mersin’in sesi olmaya devam ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Can, Atilla’s, Masiva, feat., Elif, Gökalp/Dünya, Prömiyeri,
Yorumlar
Haber Yazılımı