Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 18:14 Bu haber 11339 kez okundu
 
Başkan Özgün Sağır: Denetimlerin Artması Gerektiğini Düşünüyoruz
Mersin Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına Başkan Özgün Sağır yaptığı basın toplantısında Covıd-19 salgın virüsü hakkında bilgiler verdi. Alınacak tedbirleri sıraladı ve eczane içinde virüse karşı aldıkları önlemleri anlattı.
SAĞLIK Haberi
Başkan Özgün Sağır: Denetimlerin Artması Gerektiğini Düşünüyoruz

Başkan Özgün Sağır: Denetimlerin Artması Gerektiğini Düşünüyoruz

 

İstikbal Haber/ Fatma Aydın-Mersin Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına Başkan Özgün Sağır yaptığı basın toplantısında Covıd-19 salgın virüsü hakkında bilgiler verdi. Alınacak tedbirleri sıraladı ve eczane içinde virüse karşı aldıkları önlemleri anlattı.

Başkan Sağır, “2019 yılının son ayları itibarı ile tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Pandemi ilan ettiği bir durumla karşı karşıyayız. COVID-19 ile mücadele tüm ülkelerde başta sağlık çalışanlarının çabaları olmak üzere tüm imkânlar kullanılarak yoğun bir şekilde devam ediyor. Bizlerde bu süreçte 900’ü aşan eczacısı 679 eczanesi ve 1000’ i aşan eczane teknisyeni ile halkın en yakın sağlık danışmanları olarak aralıksız bir şekilde eczanelerimizde hizmet sunmaya devam ediyoruz.

DENETİMLERİN ARTMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Bu süreçte hastalarımızın ilaç, maske, dezenfektan, kolonya, takviye edici gıda vb. ihtiyaçlarını karşıladık ve karşılamaya devam ediyoruz. Süreci yakından takip edenlerin bildiği gibi bu dönemde piyasada ürün temini ve depoların stoklarıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı. Maalesef bu dönemde insanların zaruri ihtiyaçlarını ve kaygılarını fırsata çevirmek isteyenler hızla çoğaldı. Söz konusu ürünlerde stok sıkıntısı ve fahiş fiyatlar oluşmaya başladı. Ürün temin etmekte yaşadığımız sorunların yanı sıra temin edilebilen ürünlerin bile katlanan fiyatlarla eczanelere verilmeye çalışılması hem bizi hem ürüne ulaşmaya çalışan hastalarımızı mağdur etti. Kaldı ki bu süreçte piyasada dolaşan, internette satışa sunulan ürünlerin hangi koşullarda, nerde ve nasıl üretildiği bile denetlenmeden fahiş fiyatlarla satıldığını üzülerek takip ettik. Siyasi otoritenin ilerleyen zamanlarda aldığı tedbirler kısmi rahatlama sağlasa da konu ile ilgili denetimlerin artması gerektiğini düşünüyoruz.

BİZ ECZACILAR BU ANLAMDA DA ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPIYORUZ

Biz Eczacılar,Birinci Basamak Sağlık Kuruluşları ve halka en yakın sağlık profesyonelleri olarak 7/24 eczanelerimizde, halkımıza en doğru ürünüen doğru bilgi ile vermeye ve hizmet sunmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz şartlarda en önemli şeyin "doğru bilgi ve bilgilendirme" olduğunu görüyoruz. Bu nedenle gerek eczanelerimize astığımız afişler ile gerekse sosyal medya dahil tüm imkanlarımızla yaptığımız bilgilendirmeler ile, halkın en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar bu anlamda da üstümüze düşeni fazlasıyla yapıyoruz.

Kronik rahatsızlığı olan hastalarımızla ilgili yapılan düzenleme ile hastalar raporlu ilaçlarını, raporları 01.03.2020 tarihinden itibaren bitmiş olsa dahi süresi uzatılmış varsayılarak hekime başvurmadan 1 aylık dozlarda eczanelerden temin edebilmektedir. Bu uygulama ile sağlık merkezlerinde virüs bulaşma riskinin asgariye indirilmesi, kronik rahatsızlığı olan hastaların korunması hedeflenmekle birlikte, gerçekleşen yeni uygulama eczanelerimizi riskli alanlar haline getirmektedir. Korunmakla ilgili tedbirleri Oda Yönetim Kurulumuz ve komisyonlarımızın çalışmaları ve gerçekleştirdiği görüşmelerle almaya çalışıyoruz.

COVID-19 VİRÜSÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 COVID-19 Virüsü ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıkladığı bilinmesi gereken temel şeylerden bahsedecek olursak;

 • COVID-19 her tür iklimde bulaşabilir, koruyucu önlemler alınmalıdır.
 • Soğuk hava ve karın COVID-19’ u öldürebileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.
 • Sıcak banyo yapmak COVID-19’ a yakalanmamızı engellemez.
 • COVID-19 sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşmaz.
 • El kurutma makineleri COVID-19’ u öldürmede etkili değildir.
 • Ultraviyole dezenfeksiyon lambası cilt tahrişine neden olabileceğinden el veya cilt sterilizasyonu için kullanılmamalıdır.
 • Vücudunuzun her yerine alkol veya klor püskürtmek, vücudunuza girmiş olan virüsleri öldürmez.
 • Zatürreye karşı aşılar sizi yeni COVID-19’ a karşı korumaz. Ama bu aşılar solunum yolu hastalıklarına karşı sağlığınızı korumak adına önemlidir. Bilim insanları COVID-19’ a karşı aşı geliştirmeye çalışıyor.
 • Burnu düzenli olarak serum fizyolojik ile yıkamanın COVID-19 enfeksiyonuna karşı koruma sağladığıyla ilgili bir kanıt yoktur.
 • Sarımsak yemenin insanları COVID-19’ dan koruduğuyla ilgili bir kanıt yoktur.
 • Yeni COVID-19 her yaştan insana bulaşabilir. Yaşlı ve kronik hastalığı olan insanlar virüsle ciddi şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasızdırlar.
 • Antibiyotikler COVID-19’ un tedavisi veya önlenmesinde etkili değildir.
 •  
 • COVID-19 VİRÜSÜNE KARŞI ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

22.03.2020 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın (hipertansiyon, kalp-damar hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, astım-koah hastaları, böbrek hastaları) ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanması ile birlikte toplum sağlığı için ciddi risk oluşturan salgının yayılması ve vaka sayısının artmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.Hastalarımızın virüsten korunmak için alması gereken tedbirler açısından;

 • Elleri sabunla sık sık ve en az 20 saniye yıkayarak
 • Su ve sabunun bulunmadığı ortamlarda alkol içerikli dezenfektanlar kullanarak
 • Ellerimizle özellikle yüz, göz, ağız ve burun temasından kaçınarak
 • Hapşırma ve öksürme esnasında ağız ve burnu tek kullanımlık mendil veya dirsek içiyle kapatarak
 • Tokalaşma, öpüşme, sarılma gibi yakın temas durumlarından kaçınarak
 • Kalabalık ortamlardan uzak durarak
 • Sosyal ilişkilerimizde 1 metre mesafesi kuralına uyarak
 • Mecburi haller dışında evde kalmayı tercih ederek
 • Bilimsel yaklaşımdan uzak sosyal medya paylaşımlarına itibar etmeyerek
 • Hekim ve Eczacınıza danışmadan, gereksiz ilaç kullanımından kaçınarak
 • Bilimsel kanıta dayalı olmayan ilaç reddi veya ilaç tavsiyelerine doktorlarının bilgisi dışında itibar etmeyerek
 • Doğru bilgilenme için ilgili sağlık otoritelerinin duyurularını izleyerek

süreci takip etmeleri, paniğe kapılmayarak tedbirli olmaları gerekmektedir.

ECZANE İÇİNDE ALINAN TEDBİRLER

Eczacılarımızın ve eczane çalışanlarının halk sağlığının korunması amacıyla alması gereken tedbirler açısından ise yukarda belirttiğimiz önlemlerin yanı sıra;

 • Birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerimiz sorumluluklarının bilincinde ve paniğe kapılmadan hasta ve hasta yakınlarının endişe ve kaygılarını giderici yaklaşımlarla tedbir ve önlemlerini alarak,
 • Hastalığın bulaşma riskini azaltmak amacıyla eczanelerinde hastaların birbirinden en az 1 metre aralıklarla bulunmalarını sağlayacak düzenekler kurarak, eczane içinde aynı anda bulunan hasta sayısını minimuma indirerek,
 • Eczane hizmet saatleri içinde dezenfektan, maske gibi koruyucu önlemler kullanarak kendilerini korumalarının yanı sıra hijyen koşullarını oluşturup ortam dezenfeksiyonunu sağlayarak,
 • Ortamı sık aralıklarla havalandırarak,
 • Gerekli hallerde el antiseptiği kullanarak,
 • Eczanede kullandığımız klavye, mouse, kasa, pos cihazları, çekmeceler, kapı kolları gibi sık temas edilen yüzeylerin kısa aralıklarla dezenfekte ederek,
 • Bilimsel dayanaktan yoksun söylem ve pratiklerden kaçınarak ilgili sağlık otoriteleri ve meslek örgütlerinin duyuru ve yayınlarını takip etmeleri sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması açısından önem arzetmektedir.

Yaşanan bu süreçte biz eczacılar ve eczane çalışanları bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da 7/24 bütün sağlık çalışanlarıyla birlikte hastalarımızın bilgilenmesi ve sağlıkları için gerekli her şeyi karşılamak üzere elimizden gelen gayreti gösterecek ve bu süreci birlikte atlatmak için mücadele edeceğiz.”Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Özgün, Sağır:, Denetimlerin, Artması, Gerektiğini, Düşünüyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı