Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 11:24 Bu haber 7798 kez okundu
 
Başkan Ercan: Artık Yeter
Türk Eğitim-Sen Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Metin Ercan yaptığı basın açıklamasında öğretmenlere yapılan şiddete “Artık yeter”çağrısında bulundu. Başkan Ercan
EĞİTİM Haberi
Başkan Ercan: Artık Yeter

Başkan Ercan: Artık Yeter

ŞİDDETE HAYIR!
ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR!

Türk Eğitim-Sen  Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Metin Ercan yaptığı basın açıklamasında öğretmenlere yapılan şiddete “Artık yeter”çağrısında bulundu. Başkan Ercan, “Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım.
Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.
Bu üzücü olayların sonuncusu da önceki gün Müfide İlhan İlkokulumuzda yaşanmıştır. Okullar açılıp sınıflar belli olduktan sonra bir öğrenci velisi çocuğuyla ilgili okul müdürümüzden sınıf değişikliği talep etmiş okul müdürü de mümkün olmayacağını akademik açıdan sıkıntı olacağını uygun bir dille söylemiş olmasına rağmen veli bu talebinde ısrarcı olmuştur. Geçen günde çocuğunun bahçede oynarken düşüp çenesinin açılmasını bahane ederek okulda terör estirmiş, okul müdürünün kapısını tekmeleyip kırarak girmiş ve okul müdürünü tehdit etmiştir. Tekmelenen kapı Halil Sarı’nın kapısı değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kapısıdır.  Halil Sarı’da eğitim çalışanları da yalnız değildir. Avukatlarımızla beraber hukuksal süreçte kayıtsız şartsız okul müdürümüzün yanında olacağız.

Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz.
Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.
Artık yeter!
Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır.
Artık sabırlar tükendi!
Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.
Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!
Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Bu Okulumuzdaki gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin.
Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır. Şiddete maruz kalmış meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyuna gündemine gelmemeyi diliyoruz.
Unutmayalım; öğretmen sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.”Dedi.
                                                                                                    

                                                                  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Ercan:, Artık, Yeter,
Yorumlar
Haber Yazılımı