Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 13:32 Bu haber 4064 kez okundu
 
Başkan Dinçer’den kent protokolüne Ahilik Haftası ziyareti
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Ticaret Bakanlığı koordinesinde Mersin Valiliği himayesinde bu yıl 26. Kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında
GÜNDEM Haberi
Başkan Dinçer’den kent protokolüne Ahilik Haftası ziyareti

Başkan Dinçer’den kent protokolüne Ahilik Haftası ziyareti

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Ticaret Bakanlığı koordinesinde Mersin Valiliği himayesinde bu yıl 26. Kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş’ı ziyaret etti.

Başkan Dinçer, beraberinde bulunan Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ve Birlik Başkanvekili Ömer Şahbudak, Birlik yönetim kurulu üyeleri İsmet Erdoğan, Uçal Mavili, Mustafa Köç, Erdoğan Yalçın, Mustafa Güçyetmez, Birlik Disiplin Kurulu Başkanı Aziz Biricik ve Disiplin kurulu üyesi Doğan Gündüz ile birlikte ilk olarak Mersin Valisi Ali İhsan Su’yu ziyaret ettiler. Başkan Dinçer burada günün anısına Vali Ali İhsan Su’ya bir buket çiçek taktim etti.

Mersin Valiliğine gerçekleştirdiği ziyaretinde hafta ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Başkan Dinçer, “Ahilik geçmiş kültürlerimizin yaşatılması adına, meslek birlikteliğinin oluşturulması adına, günlük hayatımızda bugün bir çok kurum ve kuruluşun yaptığı görevleri tek başına yapıp, ülkesine faydalı olan iyi insan, iiyi ahlaklı insan, iyi usta yetiştiren, devletine, ülkesine, milletine bağlı bir örgütlenme teşkilatıdır.  Bu değerlerin ve kültürlerin yaşatılması adına Ticaret Bakanlığımızın koordinesinde ülke genelinde Ahilik Haftasını kutluyoruz. Bu yılda Mersin’de bu kutlamaların 26. İcra edeceğiz. Yarın Cumhuriyet Alanında Atatürk Anıtına çelenk sunma ile başlayıp, Ulu Camii Meydanında devam edecek kutlamalarımıza sizleri davet etme adına bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için şahsım ve yönetim/denetim/disiplin kurullarım adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ve beraberindeki heyete nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Ahiliğin 13. Yüzyılda kurulup günümüz e kadar gelen esnaf ve sanatkarların en önemli ve en güçlü bir yapılanması olduğuna vurgu yapan Vali Ali İhsan Su, “ İyi insan, iyi sanat erbabı yetiştiren, iyi ahlak sahibi, düzgün ve çevresine faydalı insan yetiştiren bir örgütlenme şekli. Bugün bu kültürü sizler yaşatıyorsunuz ve bu kültürün, geleneğin, adetin gelecek nesillere aktarılması mücadelesini veriyorsunuz. Ahi Evran Veliyle başlayıp devam eden ve sanat için, iş dünyası için, düzgün ve güvenilir iş insanı yetiştirmede çok önemli bir görevi yerine getiren bu geleneğin yaşatılması adına bu etkinlikler büyük önem taşıyor.  Bu duygu ve düşüncelerle sizlerin ve tüm esnaf sanatkarlarımızın haftasını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ve beraberindeki heyetin ikinci durağı ise Mersin Büyükşehir Belediyesi oldu. Başkan Dinçer burada da günün anısına Büyükşehir Başkanı Vahap Seçer’e bir buket çiçek taktim etti. Dinçer burada yaptığı açıklamada Ahilik teşkilatının 13. Yüzyılda başlayıp günümüze kadar gelen ve insanı ele alıp, hem sanatı , hem ahlakı, hem ticareti ile yetiştiren bir akım olduğuna vurgu yaptı. Bu kültürü gelecek nesillere aktarabilme adına Ahilik Kültürü Haftasını kutladıklarını ve bu yılda 26. sını kutlayacakları bilgisini aktaran Başkan Dinçer, “Bu kültürü gündemde tutmamızın amacı, insani meziyetlerin ortaya çıkarılması, sanatın ortaya çıkarılması, ticari hayatta dürüstlüğün, iyi ahlakın hakim kılınmasıdır. Bu kültürü bu güzel değerleri gündemde tutarak  gelecek nesillere aktarma adına bu etkinlikleri yaşatarak  gelecek nesillere aktarma gayretindeyiz” dedi. Dinçer daha sonra kutlama etkinlikleri ile bilgi paylaşımında bulunarak Başkan Vahap Seçer’i kutlamalara davet etti.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.  Ahilik Kültürünün temelinin yüzyıllar öncesine dayandığını belirten Başkan Seçer, “Bu topraklara ait bir kültürü yaşatma gayreti içerisindesiniz. Bende bu kültürle büyüdüm. 5 yaşında kunduracı çırağı olarak iş hayatının içerisinde yer aldım. Esnaflıkta hiyerarşik dönem çok önemli. Bende sırasıyla o yamaklık, çıraklık, ustalık dönemlerini yaşadım. Bu anlamda Ahilik Kültürü haftası kutlamalarını çok önemsiyorum” dedi.  Konuşmasının devamında  esnaf ve sanatkarların bu kültürü yaşatarak felsefi ve manevi yönünü ortaya koyduğunu ancak esnaf ve sanatkarların bunların yanında güncel sorunları bulunduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Bu sorunların başında ekonomik konular geliyor. Esnafımızın ekonomik sorunlarının çözümünde merkezi hükümetin ve bizlerin görev ve sorumlulukları bulunuyor. Bu ziyaretiniz beni çok mutlu etti. Benim karşımda emeği, alınterini, namusu, şerefi, dürüstlüğü sahiplenen bir zümre var. Bu zümrenin temsilcileri sabah erkenden kalkıp, dükkanını besmeleyle açar ve rızkını arar. Bende bu hayatın içinde yetişen biri olarak bu ziyaretten büyük memnuniyet duydum. Benim başım ağrısa Talat Dinçer başkanı arıyorum. Yine esnaf teşkilatının karşılaştığı en ufak bir sorunda dahi Talat başkanım ve sizler bana ulaşabiliyorsunuz. Bizim yolumuz beli. Bu memlekete güzel şeyler vermek ve güzel anılmak. Yarınki kutlamalarınızda bende orda olacağım ve yaptığımız çalışmaları esnaf sanatkarlarımızla paylaşacağım. Ziyaretiniz için tekrar teşekkür ediyor ve haftanızı canı gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Dinçer ve yönetim kurumu üyeleri son olarak Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş’ı ziyaret ederek hafta ile bilgi paylaşımında bulundu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Dinçer’den, kent, protokolüne, Ahilik, Haftası, ziyareti,
Yorumlar
Haber Yazılımı