Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 07:35 Bu haber 7585 kez okundu
 
ASHİB’ten Afrika’ya İhracat Atağı
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) tarafından 22-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Gana ve Fildişi Sahillerine yönelik
EKONOMİ Haberi
ASHİB’ten Afrika’ya İhracat Atağı

ASHİB’ten Afrika’ya İhracat Atağı

 

 

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) tarafından 22-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Gana ve Fildişi Sahillerine yönelik  Sektörel Gıda Ticaret Heyeti düzenlendi. ASHİB önderliğinde üye firmaların katılımıyla gerçekleşen heyet kapsamında gidilen Gana ve Fildişi Sahillerinde yılın ilk ticaret heyeti programı başarıyla gerçekleştirildi.

Heyete başkanlık da yapan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz heyetle ilgili yaptığı değerlendirmede; “Birlik olarak, başarılı bir 2018 yılını geride bıraktık ve yeni rotamızı Afrika olarak belirledik. Afrika’da hedefimizi ise kıtanın en gözde ticaret merkezlerinden olan Gana ve Fildişi Sahilleri olarak belirledik. 2019 yılına hızlı bir başlangıç yaparak Afrika’nın önemli ticari merkezlerinden olan Gana ve Fildişi Sahilleri’nde Akra ve Abidjan şehirlerinde toplamda 6 gün süren Gıda Sektörel Ticaret Heyeti programı kapsamında gıda ihracatçılarımızı Afrikalı ithalatçılarla buluşturduk. Böylece heyetimiz Afrikalı gıda firmalarıyla, ithalatçılarla, yatırımcılarla ve önde gelen market zinciri temsilcileriyle ikili iş görüşmeleri yaparak Türk gıdalarını ve Türk kalitesini Afrika pazarına tanıtma fırsatı buldu.” diye konuştu.

Gana ve Fildişi Sahili’nde Türk Gıda Ürünleri Rüzgarı Esti”

 

Heyet katılımcılarının ikili iş görüşmeleri ile gıda ürünlerimizi tanıtabilme fırsatı bulduklarını kaydeden Yamanyılmaz, “Verimli geçen heyet kapsamında ihracatçılarımızın yeni iş bağlantıları yapmış olduğunu öğrenmek ve ihracatı canlandıracak adımlar atıldığını görmek katılımcılara Gana ve Fildişi Sahillerinde Türk gıda ürünleri rüzgarı esti dedirtti. ” şeklinde konuştu.

Yamanyılmaz, heyetin organizasyonu için her türlü yardım ve desteklerini esirgemeyen Akra Büyükelçisi Özlem Gülsün Ergün Ulueren ve Akra Ticaret Müşaviri Buğra KARAMIŞ’a teşekkürlerini iletti.

“Afrika’da Türk Marka Algısı Güçlenecek”

22-25 Nisan 2019 tarihleri arasında ilk ülke olarak  Gana ve başkenti Akra’ya giden  Ticaret Heyeti,  görüşmelerine 23 Nisan 2019 sabahı  Akra Ticaret Müşavirliği Bilgilendirme Toplantısıyla start verdi. Akra Ticaret Müşavir Yardımcısı Murat Buğra Karamış ile görüşülerek yatırım fırsatları ve ikili ticaretimiz hakkında bilgi alındı. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen toplantıda Müşavir Yardımcımız ve katılımcılar tanışma fırsatı buldu. Sonrasında Gana/Akra Yatırım Ajansı direktörü Edward B.Ashong-Lartey başkanlığında görüşmelere devam edildi. Heyet programında Akra Tarım Sektörünü Geliştirme Merkezine de ziyaret gerçekleşti.

24 Nisan 2019 tarihinde ise ticaret heyetinde yer alan ihracatçılar, Gana’nın çeşitli şehirlerinden gelen gıda ithalatçıları ve ülkenin önde gelen süpermarket zincirleri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek Türk gıda ürünlerinin kalitesini de sergileme fırsatı buldu.

Aynı günün akşamında Akra Büyükelçiliğimiz tarafından ticaret heyeti onuruna verilen akşam yemeğiyle Akra şehrindeki program sonlandırılarak Fildişi Sahilleri / Abidjan programına geçildi.

Heyet kapsamında katılımcılar 25-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Fildişi Sahilleri Abidjan şehrinde de Abidjan Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ve süpermarket zincirlerinin sahipleriyle görüşme imkanı buldu. Ayrıca programın son günü, B2B görüşmeleri kapsamında uygun görülen firmaların toptan gıda merkezleri ziyaret edilerek satın alma yetkilileri ve direktörleriyle görüşmelerde bulunuldu.

“Hedefimiz Ülkemizi Daha da İleri Taşımak”

Heyet başkanı Yamanyılmaz, ticari yönden büyük başarıya imza atılan bu heyetin ardından Afrika ülkeleriyle ticareti ilişkilerimizi sağlamlaştırmak adına çalışmalarının süreceğini ifade ederek ülkemizi daha da ileri taşımak için önümüzdeki dönemde Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından yeni faaliyetlerin devam edeceği müjdesini verdi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASHİB’ten, Afrika’ya, İhracat, Atağı,
Yorumlar
Haber Yazılımı