Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 11:08 Bu haber 25096 kez okundu
 
Anneler Dokuyor, Toplum Okuyor
Mersin Toroslar Nene Hatun Anaokulu, 1 Okul 1 Ekol Proje Yarışması kapsamında, Anneler Dokuyor, Toplum Okuyor projesi ile yine bir etkinliğe kucak açıyor.
EĞİTİM Haberi
Anneler Dokuyor, Toplum Okuyor

Anneler Dokuyor, Toplum Okuyor

İstikbal Özel Haber/

Mersin Toroslar Nene Hatun Anaokulu,  1 Okul 1 Ekol Proje Yarışması kapsamında, Anneler Dokuyor, Toplum Okuyor projesi ile yine bir etkinliğe kucak açıyor.

Proje, yapılan ürünlerin satışından elde edilecek gelirle Toroslar’da bir köy okuluna kütüphane kurmayı amaçlıyor. Bir okul kütüphaneye sahip olurken projeye destek veren annelere ve çocuklara da kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olması bekleniyor.

Aralık ayında başlayacak olan Anneler Dokuyor, Toplum Okuyor projesi ile; Geleneksel dokuma ve oyuncak yapımı atölyesi gerçekleştirilecek. Geçmişten gelen kültür öğelerini anneler aracılığıyla çocuklara aktarırken ortaya çıkan ürünlerin satışından elde edilen gelirle de sosyal sorumluluk kapsamında seçilen köy okuluna kütüphane kurulmasını sağlayarak eğitime destek vermek hedefleniyor. Projenin hem sosyal sorumluluk kazandıracağı hem de eğitime çok büyük katkısı olması bekleniyor.

Proje Yörük kültüründe önemli bir yere sahip olan dokuma, minik tezgâhlarla öğrencilere öğretilmeye çalışılırken diğer yandan annelerin el emeği ile hazırlayacağı oyuncaklar, işleme yapılan ürünler de öğrencilere tanıtılarak hep birlikte hazırlanacak. Ortaya çıkan ürünler köy okuluna kurulacak kütüphane giderlerini karşılamak üzere satışa sunulacak.

Projeye destek veren kurumlar ve kitap bağış noktaları; Mersin Nene Hatun Anaokulu, Toroslar Belediyesi, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Genç Kızılay Derneği, Mersin Yazarlar Derneği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi.

 

 

 

Kaynak: Editör: Habibe Tuna
Etiketler: Anneler, Dokuyor,, Toplum, Okuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı