Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 07:28 Bu haber 4100 kez okundu
 
Akdeniz Meclisi Çilek'te Toplandı
Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısı, Çilek Mahalle Evi’nde gerçekleştirildi
YAŞAM Haberi
Akdeniz Meclisi Çilek'te Toplandı

AKDENİZ’DE ÖZLENEN TABLO

Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısı, Çilek Mahalle Evi’nde gerçekleştirildi

* Mersin’de bir ilke daha imza atan Başkan Gültak, Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısını, Çilek Mahalle Evi’nde gerçekleştirdi. Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri ve tüm birim müdürlerinin de katıldığı toplantıda, kadın-erkek, genç-yaşlı her yaştan mahallelinin ilgi gösterdiği meclis toplantısı renkli görüntülere sahne oldu.

Akdeniz Belediye Meclis toplantısının açılışında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin’de farkındalık yaratacak yeni ve farklı bir uygulamaya daha imza attıklarının altını çizdi; “Bugünkü Belediye Meclis toplantımızı Çilek Mahallesi’nde bulunan Mahalle Evimizde gerçekleştiriyoruz. Muhtarımıza ve mahalle sakinlerimize de önceden haber verdik ki hem Meclisi izlesinler hem de mahalle ile ilgili sorun ve beklentileri varsa, bizzat buradan dinleyelim istedik” diye konuştu.

“Her mahalleye Meclisimizi götüreceğiz”

Bu uygulamanın devam edeceğini kaydeden Başkan Gültak, bir sonraki Meclis toplantısını Karaduvar Mahallesi’nde yapmayı planladıklarını anlattı; “Amacımız, burada yaşayan insanlarımızın kendilerinin önemsendiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıfı vatandaşı olduklarını hissettirmek istedik. En büyük amacımız ise bir farkındalık yaratmak. Bu nedenle Belediye Meclisini vatandaşlarımızın ayağına kadar götürüyoruz. Çünkü belediye, başkan ve meclis üyeleri, halk için vardır. Seçim öncesi insanlarımıza söz verdik, vaatlerde bulunduk. Efendi veya başkan değil, hizmetkâr olmaya geldiğimizi söylemiştik. O nedenle şimdi insanlarımızın yaşadığı mahallelerine giderek onlara misafir oluyoruz” şeklinde konuştu.

Grup sözcülerinden Başkan Gültak’a teşekkür

Başkan Gültak’ın konuşmasından sonra söz alan parti sözcüleri de, belediye meclis toplantısının, Çilek Mahalle evinde ve ilerleyen günlerde de diğer mahallelerde yapılacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Başkan Mustafa Gültak’a teşekkür ettiler. Konuşmaların ardından Meclis gündemine geçildi.

Yoklama ve bir önceki tutanak özetinin okunmasının ardından toplantıda; “Akdeniz Belediyesi Personel Limited Şirketi olarak kurulan Belediye Şirketi’nin, Anonim Şirket olarak tür değişikliğine gidilmesiyle ilgili teklif;  Opet Petrolcülük A.Ş Deniziçi Boru Hattı, Dolfen ve Platform İmar Planı ile ilgili teklif;  İhsaniye Mahallesi, 647 ada, 375 parsel 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili teklif görüşüldü ve oybirliğiyle ilgili komisyonlara havale edildi.”

Yılmaz Güney Parkı, Yüzme Havuzu ve Düğün Salonu yenilenecek

Toplantıda, Şevket Sümer Mahallesi Okan Merzeci Bulvarı üzerinde bulunan Akdeniz Belediyesi’ne ait Yılmaz Güney Parkı ve Düğün Salonu’nun Gençlik Merkezi olarak kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne devri ile ilgili önerge de görüşüldü. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devri düşünülen, bu tesisin yenilenmesi için Bakanlıktan 2 milyon lira bir bütçe geleceğini kaydeden Başkan Mustafa Gültak, içinde yüzme havuzu, aquapark, düğün-nişan salonu, kafeterya ve idari bina bulunan tesiste, ayrıca bir Aşevi de yaptıracaklarını ve bölgede ihtiyaç sahibi insanlara her gün yemek ulaştırılacağını anlattı.

“Tesis ‘ortak’ kullanılacak”

Belediyenin kasasından bir kuruş dahi çıkmayacağını vurgulayan Başkan Mustafa Gültak, 4 veya 5 yıllık bir süreyi kapsayan kira sözleşmesi ile tesisin işletme hakkının Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne verileceğini belirtti. Tesisin Akdeniz Belediyesi ve Gençlik İl Spor Müdürlüğü ile ‘ortak’ kullanılacağının da altını çizen Başkan Gültak; tesis yenilendikten sonra Çay, Çilek Özgürlük, Hal ve siteler gibi mahallelerden çocuklara ücretsiz yüzme kursları verileceğini, bölgede yaşayan binlerce insanın bu tesisten düğün veya nişan merasimlerini yapabileceğini dile getirdi.

“Yılmaz Güney adı değişmeyecek”

Başkan Mustafa Gültak; Meclis üyelerinin; tesisin belediye imkânlarıyla yenilenip hizmete açılması yönündeki talebine; söz konusu tesisin altyapısının tamamen çöktüğünü, içerideki malzemelerin büyük zayiat gördüğünü, bu nedenle yenileme maliyetinin çok yüksek olacağı yanıtını verdi.  Yine Meclis üyelerinin bu konudaki endişelerini dile getirmesi üzerine de Başkan Gültak, tesisin ‘Yılmaz Güney’ olan adının devir işlemi sonrası değişmeyeceğine dair söz ve garanti verdi. Tartışmaların ardından önergenin komisyonlara havalesine oybirliği ile karar verildi.

“Kentsel dönüşümde hiç kimse mağdur edilmeyecek”

Mahalleleri ziyaretlerinde sohbet ettiği bazı vatandaşların, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili endişelerini dinlediğini aktaran Akdeniz Belediye Başkanı Gültak; “Şundan kesinlikle emin olun; Mahalleli razı olmadığı sürece, hiç kimsenin evi yıkılmayacak! Bu, Mustafa Gültak’ın 5 yıllık sözüdür. Birileri mahallelerde kulis yaparak, Çay, Çilek, Özgürlük; sonrasında da diğer bazı bölgelerde, insanlarımızın evini yıkacağımızı anlatıyor.  Burada, meclis üyelerimiz ve basının önünde hepinize bir söz veriyorum… Hiçbir şekilde bu mahallerde evler yıkılmayacaktır. Rahat olun, lütfen insanlarımıza da bu şekilde aktarın” ifadelerini kullandı.

“Asla metazori yapmayacağız”

Başkan Mustafa Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Evet, doğrudur, TOKİ gelecek. ATAŞ Yerleşkesi içinde 950 konut yapacağız. Parkları, bahçeleri, yeşil alanları, tandırı, taziye evi, kültür evi, okulu, spor alanları ve yürüyüş yolları olacak. Sonra ne yapacağız? Çay Mahalleli beyefendileri değil, hanımefendileri oraya götüreceğim. ‘Buyurun bakın, burada böyle bir hayat var, bunu mu, şunu mu yaşamak istiyorsunuz?’ diye soracağım. Bu konuda son kararı annelerim, bacılarım verecek. Ne ben ne de bir başkası karar vermeyecek.

Yeni yapılan bu konutlarda yaşamak istiyorlarsa, ‘Buyurun geçin’ diyeceğim. ‘Hayır, istemiyoruz’ derlerse de ‘Siz bilirsiniz’ diyeceğim. Asla metazori yapmayacağız. Ailelere maddi bir külfet, bir yükümlülük de getirmeyeceğim. Bu konuda son kararı siz mahalle sakinleri vereceksiniz, bir başkası değil. Gerçekten de bu kadar basit. İnsanlarımıza yaşanılabilir bir yer sunacağız. Bu mahallelerde yaşayan insanlarımız Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşıdır ve en güzel şeylere layıktır.”

Bir sonraki Belediye Meclis Toplantısı’nın, 5 Temmuz 2019 Cuma günü saat 10:00’da yine Çilek Mahalle Evi’nde yapılması karara bağlanmasından sonra toplantı sona erdi.

Akdeniz Belediye Meclis Toplantısından Notlar:

Çilek Mahalle Evi’nde düzenlenen Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısına; genç yaşlı, kadın erkek birçok mahalle sakini katıldı. Bazı kadınların ise, kucaklarında minik bebekleriyle toplantıya katılmaları renkli görüntüler oluşturdu.

Meclis toplantısının sona ermesinin ardından Meclis toplantısı, Mahalle Meclisi’ne dönüştü. Söz alan Çilek Mahallesi sakinleri, meclis toplantısını mahallelerinde düzenlemesi nedeniyle Başkan Gültak’a teşekkür etti.

Kimi vatandaşlar da, kentsel dönüşüm projesinden alt ve üstyapı hizmetlerine kadar birçok konuda yaşadıkları endişe ve sıkıntıları dile getirdi.

Mahalleli bazı kadınlar ise, meslek sahibi olarak aile bütçelerine katkı sunmak istediklerini ifade etti, bu nedenle kendilerine daha çok imkân yaratılmasını talep etti.

Söz alan kimi mahalle sakini kadınlar, mahallerinde ortak kullanabilecekleri tandırlar yapılmasını talep ederken, kimisi de tapu ve elektrik gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Özellikle mahalleli kadınlar, cadde üzerine otobüs durakları konulmasını talep ederken, bazı vatandaşlar da çocukları için iş talebinde bulundu. 

Vatandaşların hizmetlerle ilgili dile getirdiği talep ve sıkıntılar, başkan yardımcıları ve müdürler tarafından tek tek not edildi.

Gazetecilerin ilgi gösterdiği toplantıda, kentte yayın yapan yerel televizyonlar, mahallede düzenlenen belediye meclis toplantısını canlı olarak yayınladı.

Meclis toplantısına, sadece Çilek değil, civar mahallelerin muhtarları da katıldı. 

Toplantının bitmesinin ardından salondan ayrılan Başkan Gültak, etrafını saran mahalle sakinleri ile bir süre sohbet etti. Özellikle mahalleli gençler, Başkan Gültak ile birlikte fotoğraf çektirmek adeta sıraya girdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdeniz, Meclisi, Çilek'te, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı