Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 15:26 Bu haber 7344 kez okundu
 
AHBİB, bakliyat ihracatında zirveyi elden bırakmıyor
Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Mart ayında Türkiye’nin bakliyat ihracatının 80’ini gerçekleştirdi.
EKONOMİ Haberi
AHBİB, bakliyat ihracatında zirveyi elden bırakmıyor

AHBİB, bakliyat ihracatında zirveyi elden bırakmıyor

 

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Mart ayında Türkiye’nin bakliyat ihracatının 80’ini gerçekleştirdi. Mart ayında 18,6 milyon dolarlık bakliyat ihracatıyla toplam bakliyat ihracatından 80 oranında pay alan AHBİB, bütün ürün gruplarında ise toplam 90,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

 

Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2019 yılı Mart ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektör ihracatının 589 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının 3,6 olduğunu belirtti.

 

Ülkelere göre ihracat rakamlarını da ele alan Arslan, “Komşu ülke Irak ile olan ticari ilişkilerimiz her zaman iyi oldu. Irak’a Mart ayında 19’luk pay ile 109 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Yemen ve Suriye 9 ve 5’lik pay ile takip etti” şeklinde bilgi verdi.

 

- AHBİB olarak ülke geneli sektör ihracat payımız 15

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2019 yılı Mart döneminde 90,4 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın  15 olduğunu belirtti.

 

- En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri

 

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılı Mart ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 90,4 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 22,8 milyon dolarlık değeri ve 25’lik payı ile ilk sırada olduğunu kaydetti. Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 9,7 milyon dolar ile ‘tatlı bisküvi ve gofretler’ e ait. Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2019 yılı Mart ayında Irak  17’lik payı ve 15,6 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 8,5 milyon dolarlık ihracat değeri ve 9’luk payı ile Suriye geldi” dedi.

 

- 2019 yılında Ocak-Mart dönemi sektör ihracatımız 260 milyon dolara ulaştı

        

Arslan, 2019 yılı Ocak-Mart döneminde Birliğimiz kanalıyla yapılan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının 260 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “3 aylık sektör ihracatında Irak, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Sudan ve Almanya Birliğimiz aracılığıyla en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AHBİB,, bakliyat, ihracatında, zirveyi, elden, bırakmıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı