Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 12:02 Bu haber 5763 kez okundu
 
4 Bin 334 Öğrencinin 124’ü Türkiye’de İlk 50 Binde
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üniversiteye ücretsiz hazırlık kurslarında öğrenim gören 4 bin 334 öğrenci bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girdi.
- Haberi
4 Bin 334 Öğrencinin 124’ü Türkiye’de İlk 50 Binde

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK ALAN 124 GENÇ İLK 50 BİNE GİRDİ

4 Bin 334 Öğrencinin 124’ü Türkiye’de İlk 50 Binde

YKS’DE BÜYÜKŞEHİR’DEN İLK 50 BİNE 124 ÖĞRENCİ

SERDAL GÖKAYAZ: “GELECEK SENE EN AZ İKİ KAT DAHA OLUMLU SONUÇLAR ALMAYI HEDEFLİYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üniversiteye ücretsiz hazırlık kurslarında öğrenim gören 4 bin 334 öğrenci bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girdi. Açıklanan sınav sonuçlarına göre, Büyükşehir’in öğrenim desteği sağladığı 124 öğrenci Türkiye’de ilk 50 binlik sıralamalarda, 8 öğrenci ise ilk 5 binlik sıralamalarda yer aldı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, “Aldığımız sonuçlar aslında bizi daha da motive ediyor. Gelecek sene en

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kentin 8 ilçesinde hizmet veren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde öğrenim gören 4 bin 334 öğrenci bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girdi. 27 Temmuz’da açıklanan sınav sonuçlarına göre Büyükşehir’in öğrenim desteği sağladığı 124 genç Türkiye’de ilk 50 binlik sıralamalarda yer alırken, bunların 65’i ilk 20 bin, 8’i ise ilk 5 bine girdi.

124 öğrencinin 61’i sayısal alanında ilk 50 binde

27-28 Haziran’da gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları 27 Temmuz’da açıklandı. Türkiye genelindeki 2 milyon 433 bin 219 üniversite adayı gençten 4 bin 334’ü, sınavlara Büyükşehir Belediyesi’nin kurs merkezlerinde hazırlandı. Bu 4 bin 334 öğrencinin 124’ü farklı alanlarda Türkiye geneli sıralamanın 50 binlik diliminde yer aldı. 124 gencin 65’i ilk 20 bine, 24’ü ilk 19 bine ve 8’i ilk 5 bine girdi. Sayısal, eşit ağırlık, dil ve sözel alanlarında sınava giren 124 öğrencinin 61’i sayısal alanında ilk 50 bin, 8 öğrencinin ise 5’i yine sayısal alanında ilk 5 bin başarısı gösterdi.

“İlk 50 bin içerisinde 124 öğrencimiz olduğunu görüyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, Büyükşehir’den eğitim desteği alan öğrencilerin ilk 50 binlik başarı sıralamasını paylaşarak, “Sayısal öğrencilerimiz tıp, mühendislik gibi tercihler yapabilirler. Eşit ağırlık açısından da iyi okullarda işletme, hukuk bölümleri söz konusu olabilir. Dil alanındaki arkadaşımız için de yine geniş bir tercih alanı bulunduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. Elde edilen başarının altında disiplin ve özverinin yattığını söyleyen Gökayaz, salgın sürecinde dahi eğitimi aksatmadıklarını vurguladı. Gökayaz, şöyle dedi:

“Öğretmenlerimiz bu süreç içerisinde çok büyük emek verdiler. Baştan itibaren disiplinli bir çalışma söz konusuydu. Sadece akademik boyutta değil, sosyal anlamda da bir çalışma yürütüldü. Öte yandan bir pandemi süreci yaşandı. Bu dönemde de online çalışmalarımızla öğrencilerimizi destekledik ve eğitimden geri kalmadılar.”

“Tercih yapmak isteyen bütün öğrencilerimizi Kongre Merkezimiz’e bekliyoruz”

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte 14 Ağustos’a kadar kentteki tüm üniversite adayı gençlere ücretsiz tercih danışmanlığı desteği sağladıklarını belirten Gökayaz, “Biz öğrencilerimizi tercih sürecinde de yalnız bırakmıyoruz. Sadece bünyemizde eğitim gören öğrencilerimizi değil, sınavlara girip de tercih yapmak isteyen bütün öğrencilerimizi Kongre Merkezimiz’e bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Gelecek sene en az iki kat daha olumlu sonuçlar almayı hedefliyoruz”

Yeni dönem için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Gökayaz, Bozyazı’da yeni bir YKS hazırlık kursu ve Tarsus İlçesi Yenice Mahallesi’nde LGS’ye hazırlık kursu açacaklarını ifade etti. Gökayaz, “Aldığımız sonuçlar aslında bizi daha da motive ediyor. Gelecek seneyle ilgili şu anda hizmet içi eğitim programımız devam ediyor. Kadromuza yeni almakta olduğumuz öğretmen arkadaşlarla birlikte daha disiplinli, daha güçlü bir kadro kuruyoruz. Gelecek sene en az iki kat daha olumlu sonuçlar almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4, Bin, 334, Öğrencinin, 124’ü, Türkiye’de, İlk, 50, Binde,
Yorumlar
Haber Yazılımı