Haber Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 13:28 Bu haber 9971 kez okundu
 
25 yıllık koleksiyon sanatseverlerle buluştu
Mali Müşavir ve Koleksiyoner Osman Yılmaz, 25 yıldır biriktirdiği resim koleksiyonuyla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde sergi açtı.
KÜLTÜR Haberi
25 yıllık koleksiyon sanatseverlerle buluştu

25 yıllık koleksiyon sanatseverlerle buluştu  

Mali Müşavir ve Koleksiyoner Osman Yılmaz, 25 yıldır biriktirdiği resim koleksiyonuyla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde sergi açtı. Yılmaz, bu sergisiyle iş insanlarını koleksiyona teşvik etmek ve sanat eksperlerinin yetişmesine vesile olmak istiyor. 

MTSO Sanat Galerisi, Koleksiyoner Osman Yılmaz’ın koleksiyon sergisini ağırlıyor. Yılmaz tarafından özenle biriktirilen 32 eser, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına, çok sayıda sanatsever katıldı.

Kızıltan: “Koleksiyonerlik aynı zamanda paylaşmaktır”
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, sergilerin yalnızca sanat eseri yaratıcıları tarafından değil sanat eserlerini bir ömür vererek toplayan kişiler tarafından da açabileceğini söyledi. Koleksiyonerlerin bu paylaşımlarla, hem sanatın gelişimini hem de kişinin kendi gelişimini desteklediğini anlatan Kızıltan, “Sayın Osman Yılmaz gibi değerli isimlerden koleksiyonerliğin aynı zamanda paylaşmak olduğunu öğreniyoruz” diye konuştu.
Yılmaz’ın birçok sanat eserini MTSO Sanat Galerisi’nden almasını ise hem MTSO Sanat Galerisi’nin hem de Odanın uzun tarihinin yansıması olarak değerlendiren Kızıltan, “Eğer sanat, hem geçmiş hem bugün hem de gelecekse; Odamız Sanat Galerisi’nde geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi bizlerle paylaşan Sayın Osman Yılmaz’a MTSO ve Mersinli sanatseverler adına teşekkür ediyoruz” dedi. 

Yılmaz: “Resim, hem zevk hem de bir iktisadi yatırım aracıdır”
Osman Yılmaz ise, koleksiyoner olmanın sanatın ve zamanın seçilmişine sahip olmak anlamına geldiğini söyledi. Resim ve görsel sanatların hem zevk yatırımı hem de bir iktisadi yatırım aracı olduğunu bildiren Yılmaz, herkes tarafından bilenen döviz, altın, hisse ve gayrimenkul yatırım araçlarının yanı sıra, sanat yatırımlarının az sayıda insan tarafından bilindiğini, göze, gönle ve cebe kazandıran bir yatırım aracı olduğunu kaydetti. Koleksiyon yapmanın sanatçıya destek gibi algılandığına işaret eden Yılmaz, “Oysa durum tam tersi. Asıl, sanatçı sanat yatırımcısına ciddi kazançlar sunuyor” dedi. 

“MTSO, kültürel ve sanatsal duyarlılıkta öncü”
MTSO’nun kültürel ve sanatsal duyarlılıkta öncü olduğunu kaydeden Yılmaz, MTSO’nun kentsel ve sosyal sorumluluk üstlendiğini ve benzer kurumların çoğalmasına da örnek olduğunu aktardı. “Ben de MTSO’nun teşviki ile bu koleksiyon sergisini açıyorum” diyen Yılmaz, temel amacının iş insanlarını koleksiyon yapmaya teşvik etmek, karma koleksiyon sergilerine vesile olmak, çok sayıda koleksiyonerin ortaya çıkmasını, yarışmasını ve sanat eksperlerinin yetişmesini sağlamak olduğunu belirtti. 
25 yıldır koleksiyon yaptığını belirten Yılmaz, resim yapmayı denediğini ancak ilgisini çekmemesi nedeniyle devam etmediğini aktardı. Koleksiyona ise tanıdığı ve sevdiği arkadaşlarının sergilerinden birer eser satın alarak başladığını anlatan Yılmaz, zamanla o nesnelere anlamlar yükleyerek bağlanmaya başladığını ve biriktirmeye devam ettiğini söyledi.  İlerleyen dönemlerde, kentin sanatçılarının eserlerinin yer aldığı ‘Mersin Resim Müzesi’ kurmak istediğine de değinen Yılmaz, “Mersin, kurvaziyer gemilerinin geldiği bir yer olmak zorunda. O gün geldiğinde, gelen insanlar alışveriş merkezlerine ihtiyaç duymayacak. Çünkü aynısı kendilerinde de var. Geldikleri şehrin dokusunu yansıtan tarihi binaları, müzeleri ve doğal güzellikleri arayacaklar. Bu nedenle müze açmak istiyorum” diye konuştu. 

17 Nisan’a kadar açık kalacak sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 25, yıllık, koleksiyon, sanatseverlerle, buluştu, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı