Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 15:07 Bu haber 6430 kez okundu
 
23 okulda öğrencilere 12 bin paket bakliyat dağıtıldı
"10 Şubat Dünya Bakliyat Günü" etkinlikleri çerçevesinde Mersin Ticaret Borsası (MTB), Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında Mersin genelindeki 23 okulda öğrencilere 12 bin paket bakliyat dağıtıldı.
GÜNDEM Haberi
23 okulda öğrencilere 12 bin paket bakliyat dağıtıldı

"10 Şubat Dünya Bakliyat Günü" etkinlikleri çerçevesinde Mersin Ticaret Borsası (MTB), Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında Mersin genelindeki 23 okulda öğrencilere 12 bin paket bakliyat dağıtıldı.

Bakliyat ürünlerinin başta insan sağlığı olmak üzere çok yönlü faydalarına dikkat çekerek tüketimini özendirmek amacıyla düzenlenen etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol katıldı. Okudukları şiirlerle ve sergiledikleri gösteriler ile öğrenciler törene renk katarken, tören sonunda dağıtılan pişirilmiş bakliyat ürünleri büyük beğeni topladı.

Vali Su: “Sağlık ve ekonomi için önemli bir ürün”

Mersin Valisi Su, etkinlikte yaptığı konuşmada, bakliyatın önemine dikkat çekti. Toplumda, bakliyat konusunda daha çok duyarlılık sağlanması gerektiğini belirten Su, “Çocuklarımıza bakliyatı sevdireceğiz. Hep birlikte bu konuda farkındalığı artıracağız. Bu ürün, sağlığımız yanında ülke ekonomisi, ihracat ve istihdam için önemli. Hep birlikte bakliyat yiyelim, sağlığımıza dikkat edelim, bakliyat üretelim, ihraç edelim, katma değer oluşturalım” dedi.

MTB Başkanı Özdemir: “Haftada 3 kez bakliyat yemelisiniz”

Birleşmiş Milletler tarafından 10 Şubat’ın resmi olarak Dünya Bakliyat Günü ilan edildiğini hatırlatan Borsamız Başkanı Özdemir ise, “Hepimiz sağlıklı bir hayat için doğru beslenmeliyiz. Bu nedenle haftada en az 3 kez bakliyat yemelisiniz” diye konuştu. Bakliyatın özellikle çocuk gelişiminde önemli rol oynadığını vurgulayan Özdemir, kemik ve kas gelişimine, göz ve diş sağlığına faydalarını anlattı. Özdemir, “Bu ürün Anadolu’dan dünyaya yayılmış, bizim topraklarımızın ürünü, değerini iyi bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

MTSO Başkanı Kızıltan: “3 No’lu Komitemizi tebrik ediyorum”

Okul Müdürü Halil Emre Taner’in hoş geldiniz konuşmasıyla başlayan törende söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, geçen yıl başlayan etkinliğin bu yıl Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda devam ettiğini söyledi. MTSO 3 No’lu Hububat ve Bakliyatın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi’nin yoğun bir çaba içinde olduğunu belirten Kızıltan, “Son 2 yıldır sektörünüze, ülkenize ve insanların sağlığına katkı vermek adına büyük gayret gösteriyorsunuz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Koca: “Farkındalığın artması adına önemli bir etkinlik”

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise okullarda başlatılan etkinliğin bu yıl özel uygulama okulunda gerçekleşmesinin ayrı bir önem taşıdığına değindi. Mersin’in bakliyat şehri olduğunu kaydeden Koca, bu yöndeki etkinliklerin farkındalığın artmasında önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 23, okulda, öğrencilere, 12, bin, paket, bakliyat, dağıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı