Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 16:49 Bu haber 3444 kez okundu
 
22 Mart Dünya Su Günü Ve Korona Virüs İlişkileri
Prof.Dr.Halil Kumbur, yaptığı yazılı basın açıklamasında dünya su günü ve koronavirüs ilişkilerini ele aldı.
YAŞAM Haberi
22 Mart   Dünya Su Günü Ve Korona Virüs İlişkileri

22 MART   DÜNYA SU GÜNÜ VE KORONA VİRÜS İLİŞKİLERİ

 

Prof.Dr.Halil Kumbur, yaptığı yazılı basın açıklamasında dünya su günü ve koronavirüs ilişkilerini ele aldı.

Kumbur: "Birleşmiş Milletler tarafından su kaynaklarının korunması, mevcut kaynakların plansız kullanımı, dünya üzerinde su kaynaklarının dağılımı ile suya olan talepteki dengesizliklerin hızla artması sonucunda; Dünya genelinde suyun bir doğal kaynak olduğu hususunda dikkatleri çekmek için her yıl 22 Mart “Dünya Su Günü” olarak kabul edilmiştir.

Su canlı hayatı için önemli bir unsurdur. Temelde sanılanın aksine sınırlı bir kaynaktır. Dünyadaki  insanların kullanımına hazır olan tatlı su varlığı, dünyadaki toplam su varlığının yaklaşık 0,5’inden azdır.

Su ve toprak, kalkınma çabalarında ilk başvurulan doğal kaynaklar olma özelliklerini günümüzde de korumaktadırlar.  Hızla artan nüfus ve sanayileşme ile çevre ve su kaynaklarının kirlenmesi, dünya üzerinde özellikle belirli bölgeler ve ülkeler için, su kaynaklarını daha da yetersiz bir düzeye indirmiştir. Bu ülkelerin çoğu yüksek nüfus artışına sahiptir ve büyük bir kısmı Afrika ve Ortadoğu Ülkeleridir.

Orta Doğu Ülkeleri arasında son yıllarda ortaya çıkabilecek anlaşmazlık konularından birisi de “su” dur. Su sıkıntısı en üst düzeyde olan ve burada belirtilen ülkelerin çoğu hem petrol, hem de su yoksulu ülkelerdir. Dicle ve Fırat Nehirlerimizin bazı Ortadoğu Ülkelerinden geçiyor olması nedeni ile bu sorunlar Ülkemizi de yakından ilgilendirmektedir

Türkiye’nin Su Potansiyeli: Türkiye’de su kaynaklarınca zengin görünmesine rağmen yer ve zaman içinde ihtiyaçlarla uyuşmamaktadır. Su kaynakları potansiyelimiz doğu bölgelerimizde ağırlıkta iken, ihtiyaçlar batı bölgelerimizde yoğunlaşmıştır. Günümüz teknolojisi ile  degerlendirilebilecek  yıllık potansiyelimiz yaklaşık 110 milyar m³’ dür. Suyumuzun  76'sı sulama, 14'ü belediyeler, 10 kadarı da endüstriyel amaçlar için kullanılmaktadır.

Mersin İli Su Potansiyeli: Mersin ili akarsularının su rejimleri, dağlar ve platoların bazı bölümlerinin orman örtüsünden yoksun olması nedeniyle, genellikle düzensizdir. Yıllık su potansiyelimiz ; yerüstü su kaynaklarımız 7.2 milyar m3/yıl, yeraltı su kaynaklarımız 0.2 milyar m3/yıl olmak üzere toplam 7.4 milyar m3/yıl’ dır.

Su kaynaklarımızı,havzalarımızı koruyamadığımız, sürdürülebilir içeme-kullanma ve sulama suyu planlaması ve su yönetimi yapmadığımız takdirde yakın bir gelecekte su sorunları yaşayabiliriz.

Koronavirüs (Covid-19 hastalığı) Küresel etkileri

Koronavirüs; Ekolojik dengenin bozulması ile oluşan mikroskopla bile zor görünen bir canlı, biyolojik bir varlık. Kendisi çok küçük ama tahribatları çok büyük oldu. İnsanlık için büyük bir tehlike, dünyaya meydan okumakta. İnsanları evlerine hapsetti.

2-3 aylık bir sürede neler yaptı: Kendi canları söz konusu olunca, dünyaya meydan okuyan ideolojileri, siyasi partileri, siyasal iktidarları, ülkeleri, birbirleri ile yan yana oturamayan liderleri,  kralları, mazlum milletlere hayat tanımayanları  bir araya getirdi.

Camileri, Kabe ziyaretini, idrak etmekte olduğumuz Miraç Kandili’nde bir araya gelmeyi, Kiliseleri, günlük hayatımızdaki bütün etkinlikleri iptal ettirdi.

Ekonomiye, teknolojiye, her türlü gelişmiş silahlara geçici de olsa meydan okudu.

Her türlü teknik ve teknolojiye sahip olmamıza rağmen hala bir aşı geliştirilemedi.

Hala acil çözüm SU VE SABUNDA bulundu ve ellerimizin sürekli yıkanması önerilmekte. Elimizin altındaki SU gibi doğal kaynaklarımızın önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Suyun petrol vb.den daha önemli olduğu anlaşıldı.

Doğaya yapılan plansız, yanlış müdahaleler sonucu bozulan EKOLOJİK DENGENİN insanlığı tehdit edecek KORONA vb. virüsleri üretmemesi için başta su kaynaklarımız olmak üzere doğal kaynaklarımızın korunmasının önemi anlaşıldı.

Suyumuza sahip çıkalım. İsraf etmeyelim. İsraf edersek sonunda hasret kalabiliriz. Su kaynaklarımızla   ilgili  kısa, orta, uzun vadeli  sürdürülebilir, kalıcı, ekonomik, planlar-programlar  yapmalıyız.

Koronavirüsün bile alternatifi olabilir.  Fakat SUYUN  HİÇ BİR  ALTERNATİFİ YOKTUR."

                                                                                                halilkumbur@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 22, Mart, , , Dünya, Su, Günü, Ve, Korona, Virüs, İlişkileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı