Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 20:53 Bu haber 5635 kez okundu
 
2-3 Ay Bize Sahip Çıkın!
Kale Mahallesi Bahçe Sahipleri Sesleniyor: -“5-6 bin ton civarında limon üretiliyor. Çoğu hırsızlığa gidiyor.” -“Hem sabaha kadar limon bekliyor, hem de sabaha kadar dayak yiyor…”
YAŞAM Haberi
2-3 Ay Bize Sahip Çıkın!

Bahçe Sahipleri Sesleniyor:

2-3 Ay Bize Sahip Çıkın!

-“5-6 bin ton civarında limon üretiliyor. Çoğu hırsızlığa gidiyor.”

-“Hem sabaha kadar limon bekliyor, hem de sabaha kadar dayak yiyor…”

 

İstikbal Özel Haber/Fatma Aydın-Mersin/ Mezitli Kale mahallesinde 500-600 hane var,  tamamının geçimi tarım ve genellikle narenciye limon bahçelerinden…

ŞİŞMAN: HIRSIZ SAKLANIYOR, YAKALANMIYOR

Kale Mahalle Muhtarı Bayram Ali Şişman, “Vatandaşımız gecesini gündüzüne katıp, bahçesini ilaçlıyor suluyor, ürününü yetiştiriyor. Ürünü yetiştirdikten sonra da geceden sabaha kadar bahçesinde bekçilik yapıyor. Hem sabaha kadar limon bekliyor hem de sabaha kadar dayak yiyor… Güvenlik güçleri geldiği zaman hırsız saklanıyor, yakalanmıyor. Yakalarsak biz yakalarız ama onda da can güvenliğimiz yok…  Bu konuda güvenlik güçlerimizin bize daha çok yardımcı olmasını istiyoruz.

Kale mahallemizdeki bahçelerden 5-6 bin ton civarında limon üretiliyor. Çoğu da hırsızlığa gidiyor. Hırsızlar bahçelere kalabalık giriyorlar, 10 kişi 15 kişi olarak giriyorlar. Mesela beş dönümlük bahçelere bir girdiler mi adam temizleyip gidiyor. Bahçe sahiplerinin hepsi bu hırsızlardan rahatsızlar. Biz limonu makasla kesiyoruz onlar dalından çekerek koparıyorlar,  limon bugünlerde pahalı bir ürün ve hırsızlar çaldıkları limonları satıyorlar. Biz hırsızlık limon olduğunu koparılmasından anlıyoruz çünkü biz evimize götürdüğümüz limonu bile makasla kesiyoruz, onlar dalından asılıp koparıyorlar.”

ÇARESİZLER

Bahçe beklerken can güvenliklerinin olmadığını anlatan bahçe sahipleri çaresiz kaldıklarını söylüyorlar. Mahalle kahvesinde bir araya gelen bahçe sahipleri ve vatandaşlar limon hırsızlığına çare olarak güvenlik güçlerinin kendilerine yardımcı olmalarını istiyorlar. Daha çok mahalle aralarında devriye gezmelerini, Kasım, Aralık ve Ocak sonu hasat zamanı oluyor bu üç aylık sürede kendilerine sahip çıkılmasını istiyorlar.

BU KEZ HIRSIZ DADANIYOR

Limon bahçesinde konuşan Bahçe sahipleri Süleyman Kildir ve Emin Şişman, “Bizim işimiz narenciye bahçesi. Arazilerimizin geneli narenciye bahçesidir. Buna 12 ay boyunca ilacıydı gübresiydi suyuyla masrafıyla uğraşıyoruz. Büyük bahçecimiz yok, olanı ise 3-5 dönüm ve geçimi 12 ay boyunca bu narenciyeden sağlamaya çalışıyor, kıt kanat... Bunu da üretimini yapıp kesimini yapıp satışa getiriyor bu kez hırsız dadanıyor, ayriyeten malına müdafaa ettiği zaman hırsızla yüz göz oluyoruz” Dedi.

2-3 AY BİZE SAHİP ÇIKIN!

Mahalle kahvesinde isteklerini sıralayan Kale Köyü Muhtarı bayram Ali Şişman,  Bahçe sahibi Süleyman Kildir, Emin Şişman, Mehmet Sarı Kadir Kılıç, Osman Göl ve diğerleri hırsızlara karşı tedbir isteklerini dile getirdiler. “Emniyet güçlerinin bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Telefon açıldığı zaman anında gelinmesini istiyoruz. Daha çok mahalle aralarında devriye gezmelerini, Kasım, Aralık ve Ocak ayı sonu hasat zamanı oluyor bu iki-üç aylık sürede bize sahip çıkılmasını istiyoruz.” Dediler.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2-3, Ay, Bize, Sahip, Çıkın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı