Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 12:51 Bu haber 7120 kez okundu
 
14 Mayıs Eczacılar Günü'nde Sorunlar Dile Getirildi
İstikbal Haber- Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır, 14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle oda toplantı salonunda basın açıklamasında bulundu.
SAĞLIK Haberi
14 Mayıs Eczacılar Günü'nde Sorunlar Dile Getirildi

İstikbal Haber- Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır, 14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle oda toplantı salonunda basın açıklamasında bulundu.

Başkan  Özgün Sağır, “İlaç-eczacılık ve sağlıkta yaşananları iyi anlayabilmek için öncelikle büyük resmi iyi tanımlamalıyız. Dünyada geçerli evrensel kriterler vardır; bir ülkede olmazsa olmazlar vardır. Bunların temeli hukuk/adalettir. Eğer ülkede hukuk ve adalet yoksa bu kriterlerin güvencesinde olan özgürlüklerden ve bunlardan direkt etkilenen iyi ve güçlü ekonomiden de bahsedemeyiz. Kötü bir ekonomi ise toplumun her boyutunda, her düşüncesindeki kişilerin tüm sıkıntılarının kaynağını oluşturur.

1’den devam/ Bugün dünyada 2019 yılı hukukun üstünlüğü endeksi sıralamasına göre Kazakistan'ın 65., Nijerya'nın 106. olduğu sıralamada maalesef ülkemiz 109. sırada yer almakta; bununla birlikte siz değerli basın mensuplarının da birer ferdi olduğunuz camianızda yani basın özgürlüğünde ise 120. sırada bulunan Nijerya'nın çok daha gerisinde 157. sırada yer almaktayız.
Tüm bu parametrelerin ekonomi üzerindeki etkisinin olumlu yönde olacağını düşünmek ise Polyanna ile aşık atmaktan öte değildir. Kırılgan ekonomiler endeksinde Türkiye 34,41 puanda iken, daha birkaç yıl öncesine kadar büyük bir kriz ile savaşan Brezilya'da dahi bu endeks 16,98'dir.”Dedi.
İlaç yokuluğunda  yaşanan sorunları anlatan Başkan Özgün Sağır, döviz kurlarındaki sabitlemeler ile azda olsa bir rahatlama yapılmasına rağmen önlem alınmazsa ilaç yokluğunun tekrar artacağına dikkat çekti SGK ile işbirliği protokellerinde yaşanan sıkıntıları da dile getiren Başkan Sağır, bu konuda kendilerine olumlu yaklaştığını söylediği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a da teşekkür etti. Suriyeli mültecilerin sağlık sorunlarını da anlatan Başkan Sağır, “mültecilerinyükünü sadece Eczacılar mi çekmeli diye?” serzenişte bulundu. 
;
Öncelikli hedeflerinin toplum sağlığı olduğunu belirten Özgün Sağır, “Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizden olmuştur. Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilemeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz. O nedenle de sizlerin aracılığıyla tüm halkımıza bir kez daha sesleniyoruz:
İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın. 
YENİ FAKÜLTELERİN AÇILMASI DURDURULMALI
Bugün günümüzde en kronik bir o kadar da acil çözüm üretilmesi gereken konu; mesleklerin değersizleştirilmesi ve bununla ilintili olarak da istihdam. Maalesef bundan nasibini alan mesleklerden biri de Eczacılık. 2001 yılında 8 olan eczacılık fakültesi sayısı, akıl almaz bir artışla 2019 yılında 49'a yükselmiştir. Geçtiğimiz 7 yılda eczacılık fakültelerinin kontenjanı 71,7 yükselmiştir. TİTCK'nun Eylül-2018 verileri, eczane açılabilecek yer sayısını 1867 olarak göstermektedir. Ancak her yıl 1800'ün üzerinde öğrenci eczacılık fakültelerinden mezun olmaktadır ve mezun öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Sağlık Bakanlığı sağlıkta insan kaynakları 2023 vizyonu, 2023 yılında eczacı ihtiyacını 32900 olarak belirlemiştir. Buna karşılık şu anda Birliğimiz kayıtlarında 37000'in üzerinde eczacı bulunmaktadır. Buradan bir kez daha çağrımızı tekrarlıyoruz; yeni fakültelerin açılması hemen durdurulmalı, mevcut fakültelerden akredite olmayanlar öğrenci almamalı, kontenjanlar düşürülmeli ve üniversite sınavında eczacılık fakültesi için puan kota uygulamasına geçilmeli. Eğer bunlar hayata geçmez ise; birkaç yıl sonra işsiz eczacı ordusuyla karşı kaşıya kalmamız kaçınılmaz sondur. Ve korkumuz o ki, bu son, yıllardır direndiğimiz zincir eczane yapılarının başlangıcı olacak, bu işsiz eczacı ordusu orada işçi olarak çalıştırılacaktır.  MESLEĞİME DOKUNMA!! 
14 Mayıs Eczacılık günü ama kimi zaman dile pelesenktir, Eczacılık Bayramı denir. Bir anlama ait özel gün; farklı bir hissiyat yaratır insanda; 2 gün önce kutladığımız anneler günü gibi. Bayram; coşku heyecan demektir, ilelebet kutlayacağımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi. Biz eczacılarda gerek “gün” olarak gerek “bayram” olarak, 14 Mayısımıza önem veriyoruz. 4 mayıs itibariyle başlayan sportif, sosyal ve mesleki etkinliklerimize bugün itibariyle son veriyoruz. Bu süreçte bowling turnuvası, ulusal boyutta düzenlenen ve 190 yarışmacının katıldığı 12. Geleneksel satranç turnuvamız ve tenis turnuvamızın yanı sıra toplumda ilaç/eczacılık alanında gerekli farkındalığı yaratmak ve eczacı imajını güçlendirmek için tüm ilçelerimizde yani şehrin dört bir köşesinde yaptığımız billboard uygulamalarımızla ve tabii ki diğer eczacı odalarının da referans alarak başlattığı, odamızın göz bebeği, ve bu yıl 8.'sini düzenlediğimiz, anket yapma imkanı bularak buluştuğumuz 1000 vatandaşımıza, ve bunlar içinde tansiyon hastalığı riski taşıyan ama bunu bilmeyen 70 vatandaşımızın sağlığına yaptığımız olumlu dokunuşta büyük pay sahibi olan ESG'mizle (Eczacılarla Sohbet Günü), 180 yıl önce olduğu gibi bugünde 7/24 halkımıza sağlık hizmeti vermekten büyük mutluluk duymaktayız. 
Son olarak, Bilimsel Eczacılığın 180. yılında, tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü'nü kutluyor; bizleri takip ederek sorunlarımızı halkımıza duyurmamıza her zaman destek veren siz değerli basın mensuplarına bir kez daha teşekkür ediyoruz. Sizlere ve tüm halkımıza sağlıklı günler diliyoruz.”Dedi.


Etkinlik panel ile devam etti. Panelin açılışı konuşmasını Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün sağır yaptı. Sonrasında Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Prof.Dr. Serap Yalın, Eczacı Koop. Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Bir, Mersin Tabib Odası Genel Sekreteri Cemil Ganioğlu'nun konuşmaları ve ardından  Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültakbir konuşma yaptı. Başkan Gültak,  Mersin Eczacı Odası'nın üretken ve çalışkan olduğunu belirten Başkan Gültak, Mersin Eczacı odasını övdü. Başkan Gültak, “Türkiye gündemini etkileyebilecek hareketler yapabilen insanlar olduğu için onlarla gurur duyuyorum” dedi. Eczacılık mesleğinin önemine değinen Başkan Gültak, 14 Mayıs Eczacılar Günü'nü kutladı. 
Daha sonra Yazar Eğitmen Gökhan Okçu ise bir sunum yaparak davetlileri hem düşündürdü hem eğlendirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 14, Mayıs, Eczacılar, Günü'nde, Sorunlar, Dile, Getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı